Zużyte meble do wtórnego przerobu

<strong>Zużyte meble do wtórnego przerobu</strong>

Meble poużytkowe, szczególnie z drewna litego, są bardzo cennym surowcem, a ich przetwarzanie jest szansą dla branży meblowej na niższe koszty materiałów drewnopochodnych i na zbyt nowej produkcji. Problematyka ta będzie inspiracją wystąpień i dyskusji podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego 17 i 18 kwietnia 2023 w Warszawie przez powermeetings.eu.

Okres użytkowania mebli zależy w dużej mierze od jakości wykonania i zgodności z zasadami technologicznymi, właściwej eksploatacji i intensywności użytkowania. Jednak w tym przypadku znaczące są też takie czynniki jak zamożność użytkowników, moda, trendy w popycie czy nowoczesności wyrobu. Specjaliści okres użytkowana w Polsce mebli pokojowych szacują na 15-20 lat, sypialnianych – od 9 do 13 lat, kuchennych – 10-15 lat, biurowych – 10-14 lat, a mebli do siedzenia na 11-15 lat. Takie czasy użytkowania mebli z materiałów drewnopochodnych wzięto swego czasu pod uwagę w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu, próbując określić ilość drzewnych odpadów poużytkowych, w celu ich przemysłowego wykorzystania.

Od lat wiadomo, że jesteśmy w europejskim ogonie krajów, które wykorzystują drewno poużytkowe do produkcji choćby płyt drewnopochodnych. Choć z technologicznego punktu widzenia można przerobić większość starych mebli na surowiec dla producentów płyt, to problemem jest pozyskiwanie takich produktów, ich zbiórka i przygotowanie jako surowca do konkretnego zastosowania. Dlatego znacząco więcej takiego poużytkowego surowca na warstwy wewnętrzne płyt wiórowych stosuje się w Niemczech niż w naszym kraju, choć i tak ta branża zdecydowanie przoduje w pozyskiwaniu drewna poużytkowego, żeby w miksie surowcowym uzupełnić braki drewna świeżego.

Współcześnie recykling drewna poużytkowego to nie tylko realizacja strategii czy programów rządowych i unijnych, ale też odchudzanie wysypisk odpadów z produktów przydatnych przemysłowo czy energetycznie. Meble poużytkowe, szczególnie z drewna litego, są bardzo cennym surowcem, a ich przetwarzanie jest szansą dla branży meblowej na niższe koszty materiałów drewnopochodnych i na zbyt nowej produkcji.

Wszystkie te problemy mogą być jednak inspiracją wystąpień i dyskusji podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego 17 i 18 kwietnia 2023 w Warszawie przez powermeetings.eu.

Z pewnością nie zabraknie tematów do omówienia, bo możliwe jest szersze wykorzystanie drzewnych odpadów poużytkowych, które jest bardzo rozwinięte w wielu krajach zachodniej Europy, w których np. dokonano podziału wyrobów drzewnych w zależności od okresu ich użytkowania, co pozwala na kształtowanie rynku popytu i zbytu drewna poużytkowego.

Dokonanie postępu w efektywniejszym pozyskiwaniu poużytkowych mebli i innych produktów drzewnych, niewątpliwie, wymaga obecnie wsparcia finansowego, nawet rządowego programu. Jednak popyt na surowce przemysłowe i energetyczne, w tym także na drewno poużytkowe sprzyja działaniom inwestycyjnym podejmowanym przez przedsiębiorców. Zatem dobrze będzie wskazać możliwości, ale i potrzeby. Nie tylko finansowe, ponieważ rozwojowi recyklingu nie sprzyjają niektóre obowiązujące przepisy prawne, dotyczące klasyfikacji odpadów, bardzo dokuczliwe dla fabryk mebli i płyt drewnopochodnych.

Zapraszamy 17 i 18 kwietnia do Warszawy na Forum Drewna Poużytkowego – które będzie połączeniem merytoryki z networkingiem branży, bo oprócz zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń uczestnicy będą mogli utrwalić dotychczasowe oraz budować nowe relacje biznesowe – podsumowuje Renata Kałużna, dyrektor zarządzający powermeetings.eu.

Forum Drewna Poużytkowego odbędzie się pod patronatem magazynu “Meblarstwo-komponenty i technologie”.

Po więcej informacji i do rejestracji na Forum zapraszamy na:

www.powermeetings.eu/forum-drewna-pouzytkowego lub do kontaktu z organizatorem: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu, +48 22 740 67 80

~artykuł promocyjny