Nieograniczone możliwości

Nieograniczone możliwości

Laminaty to sprawdzony sposób, aby wprowadzić do wnętrza wizualne walory poszczególnych materiałów, a współczesna gama dekorów i struktur zadowoli nawet najbardziej wybrednych.

Wiele materiałów dostępnych na rynku jest ciężka i trudna w obróbce pod kątem przygotowania zabudowy na wymiar. Lite drewno może się odkształcać, metal brudzić się, a marmur kruszyć. Istnieją jednak rozwiązania na tego typu problemy.

Drewno zawsze na topie

Najczęściej wybieranym dekorem jest drewno. Wprowadza do pomieszczeń ciepły klimat i przyjemnie się kojarzy. Tego typu laminaty są również wygodniejsze w codziennym użytkowaniu od litego drewna. – Drewno to podstawa. Każdy z wiodących producentów ma w tym temacie coś ciekawego do zaoferowania. – podkreślaRafał Pluta, ekspert ds. płyt w JAF Polska. W przypadku firmy Kronospan, do dyspozycji mamy gamę płyt Kronodesign®, do złudzenia wyglądających jak prawdziwe drewno. Popularny dąb występuje tutaj w ponad 10 odmianach. Możemy do nich dobrać blat Square Edge – to nowoczesna wersja blatu roboczego z prostą krawędzią i obrzeżem ABS o grubości 1,5 mm. Doskonale pasuje do nowoczesnej kuchni połączonej z salonem. – tłumaczy Rafał Pluta.

Włoskie dekory Cleaf wyróżniają się topowym wzornictwem i bardzo głębokimi strukturami, a wykonane z nich meble zyskują efekt „wow”. Fot. Cleaf

Jeśli jednak chce się uzyskać bardziej ekskluzywny wygląd – warto zwrócić uwagę na włoskie dekory Cleaf. Wyróżniają się topowym wzornictwem i bardzo głębokimi strukturami. Są to panele drewnopochodne na bazie wysokogatunkowych płyt wiórowych, pokrytych laminatem HPL oraz wykończonych obrzeżem ABS. Różnicę pełni autorska metoda produkcji, która pozwala na uzyskanie głębszych i wytrzymalszych struktur.

Unikolory

Jednokolorowe dekory mogą być również ciekawe. W tej plejadzie produktów wiele firm może zaskoczyć swoim podejściem do tematu. Trendem w świecie dekorów jest tępy mat. Matowością kusi powierzchnia PerfectSense Premium Matt od EGGER, Super Matt marki Innovus lub Kronospan. Do wyboru istnieje również ultramatowy Cleaf i aksamitny w dotyku wariant Velour. We wnętrzach w stylu glamour można pokusić się o coś błyszczącego. W tym przypadku – niezmiennie popularne są białe fronty na wysoki połysk, choć coraz śmielej wybierane są cieplejsze odcienie. W ofercie JAF Polska znaleźć można również akryle – zarówno matowe, jak i efektownie połyskujące.

Matowość to teraz wiodący trend w świecie dekorów, oferta EGGER jest znakomita w tym temacie.
Fot. EGGER

Beton, kamień i metal

Oprócz dekorów drewnopochodnych i jednokolorowych, do wyboru istnieje drugie tyle dekorów stylizowanych na dowolną materię. Może być to mosiądz, marmur, a nawet gwiezdny pył. Duża w tym zasługa rozwoju w dziedzinie synchronizacji struktur. Dzięki temu dekory nie tylko wyglądają jak materiały z innej planety, dosłownie i w przenośni, ale i sprawiają takie wrażenie w dotyku. Jedne imitują beton, inne metal. Ciekawą propozycją w niecodziennym stylu są dekory Innovus, czyli dekoracyjna marka Sonae Arauco. W inspirowanej najnowszymi trendami wystroju wnętrz gamie spotkać się można z grupą dekorów o nazwie Fantasies. W jej ramach zebrano dekory metalowe, ceramiczne oraz kamienne. W ich skład wchodzą wzory imitujące m.in. rdzę, beton, kamień, cement, marmur oraz strukturę piaskowca. Paltea obejmuje dekory w 4 różnych grubościach: 16mm, 18mm, 25mm i 38mm. Mimo, że w Polsce dekory Innovus nie są tak powszechne, o ich jakość nie należy się bać. Warto dodać, że są solidne, antybakteryjne i przyjazne środowisku.

~kafal