Ablacja laserowa jest efektywną metodą ostrzenia narzędzi

Ablacja laserowa jest efektywną metodą ostrzenia narzędzi

Realizowana przez ITA TOOLS ablacja laserowa polega na skupieniu lasera na ostrzonym podłożu w celu usunięcia materiału znajdującego się na jego powierzchni.

Walory innowacyjnej technologii ostrzenia narzędzi metodą ablacji laserowej poznało już wiele firm meblarskich korzystających z usług ostrzenia narzędzi w mieleckiej fabryce ITA TOOLS. Jest ona pionierem w technologii ostrzenia narzędzi diamentowych metodą ablacji laserowej i jako jedyna w Polsce oferuje tę usługę swoim klientom.

Idealnie naostrzone narzędzia wyróżniają się dłuższą żywotnością i większą wytrzymałością. To sprawia, że wybór ablacji laserowej bezpośrednio przekłada się na wydajniejszy przebieg procesu produkcyjnego. Co zatem warto wiedzieć o metodzie ablacji laserowej?

– Ablacja laserowa polega na skupieniu lasera na ostrzonym podłożu w celu usunięcia materiału znajdującego się na jego powierzchni – tłumaczy Dariusz Michalik, dyrektor zakładu Ita Tools w Mielcu. – Ilość materiału, która zostanie usunięta, zależy od intensywności, długości impulsu i fali lasera, a także od samego materiału. Impuls lasera pochłania cały obszar, na który jest skierowany, rozbijając w ten sposób wiązania chemiczne. Ablacja laserowa jest przez to znacznie dokładniejsza i wydajniejsza od tradycyjnych sposobów ostrzenia narzędzi.

Ta metoda jest już z powodzeniem wykorzystywana przez specjalistów na całym świecie do ostrzenia wszystkich narzędzi diamentowych: głowic, noży, frezów, wierteł oraz pił tarczowych. Ostrzenie metodą ablacji laserowej to gwarancja precyzyjnego wykończenia ostrza. Ta technologia pozwala ostrzyć narzędzia i zwiększyć ich jakość i żywotność, które zapewniają lepszą jakość wykończenia obrabianych materiałów.

Pełna automatyzacja przyspiesza proces ostrzenia, a dzięki możliwości ostrzenia całego zestawu w jednym cyklu, bez konieczności demontażu ostrzy, zachowana zostaje ich równa średnica i znacząco skrócony czas procesu serwisu narzędzi dla klienta.

Ablacja laserowa daje możliwość wyostrzenia kąta od 15 mikronów i zachowania doskonałej precyzji nawet przy najbardziej skomplikowanych profilach.

Technologia ostrzenia PCD realizowana jest na najnowszych maszynach japońsko-niemieckiej firmy DMG MORI. Takie właśnie maszyny znajdują się na wyposażeniu nowoczesnego zakładu Ita Tools w Mielcu.

– Warto także zaznaczyć, że dzięki specyfice swojego działania, ablacja laserowa ma niemal znikomy negatywny wpływ na środowisko naturalne – dodaje dyrektor. – Dlatego dzięki tym wszystkim aspektom można śmiało stwierdzić, że metoda ta zrewolucjonizuje ostrzenie narzędzi diamentowych w branży przemysłu drzewnego. 

Z tą innowacyjną technologią ostrzenia narzędzi będzie się można zapoznać podczas targów DREMA w Poznaniu.

– Już kolejny raz mamy przyjemność uczestniczyć w targach Drema – mówi Dariusz Michalik. – To wydarzenie jest dla nas doskonałą okazją, by przybliżyć naszym klientom nie tylko najnowszą ofertę produktową, ale także innowacyjne narzędzia ostrzone w technologii ablacji laserowej. Pokażemy je zwiedzającym na naszym stoisku hala 5, stoisko 38 i będziemy przekonywać, że ta innowacyjna metoda ostrzenia narzędzi może wpłynąć na usprawnienie produkcji w każdej firmie drzewnej i meblarskiej.

~bej