10 korzyści racjonalnego wykorzystania drewna poużytkowego

<strong>10 korzyści racjonalnego wykorzystania drewna poużytkowego</strong>

Dzisiaj dużo już wiadomo o pozytywnych cechach użytkowych poszczególnych grup rodzajowych drewna poużytkowego i na tej podstawie można określić potencjalne kierunki jego powtórnego zużycia do celów przemysłowych, energetycznych i innych. Wciąż natomiast brakuje rozwiązań regulacyjnych, organizacyjnych i ekonomicznych, sprzyjających pozyskiwaniu drewna poużytkowego, o których planuje się rozmawiać podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego przez powermetings.eu w Warszawie w dniach 17-18 kwietnia 2023.

Szerokie i wszechstronne zastosowanie drewna, którego przemysłowy przerób stale wzrasta wraz z rozwojem gospodarczym, skutkuje zwiększającą się masą poprodukcyjnych materiałów drzewnych, ale też odpadów poużytkowych. Są to wszelakie przedmioty drzewne, typu meble, okna, drzwi, podłogi, budowlane konstrukcje drewniane, produkty programu ogrodowego czy galanteria drewniana, o cyklu życia zakończonym ze względu na zużycie techniczne lub zmiany w trendach i wzorcach konsumpcji.

Za racjonalnym wykorzystaniem takiego drewna poużytkowego stoi przynajmniej dziesięć argumentów i korzyści:

  1. Zagospodarowanie takiego drewna daje środowisku znaczące korzyści, bowiem eliminuje zagrożenia i minimalizuje straty oraz koszty, jakie stwarza gromadzenie i unicestwienie odpadów.
  2. Przemysłowe przetwórstwo poużytkowego drewna, zapewnia, takim działom gospodarki jak papiernie czy fabryki płyt drewnopochodnych tańszy surowiec.
  3. Zastosowanie takiego surowca drzewnego ogranicza koszty produkcji nowych produktów, typu płyty drewnopochodne czy celuloza, ponieważ potrzeba mniej energii na etapie przygotowania surowca, bo jego wilgotność jest dużo mniejsza.
  4. Mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną czy elektryczną to zmniejszenie produkcji CO2 i ulga dla klimatu.
  5. Zmniejszenie zaś smogu, to lepsze warunki życia i zdrowia ludzi.
  6. Dla producentów wykorzystujących drewno poużytkowe, zmniejszenie emisji CO2 to zmniejszenie wydatków na zakup uprawnień do emisji w systemie EU ETS, wpływających na ogólne koszty produkcji, czyli szansa na większą konkurencyjność na globalnym rynku.
  7. Zagospodarowanie drewna poużytkowego, to mniejszy nacisk nabywców na zwiększenie pozyskania surowca drzewnego z lasów.
  8. Możliwe ograniczenie pozyskania drewna okrągłego, to większe zadowolenie społeczne w ramach coraz bardziej docenianej troski o środowisko.
  9. Idea wykorzystania drewna poużytkowego jest zgodna z zasadą gospodarki bezodpadowej, rozwiązująca problem składowania odpadów komunalnych i zajmowania cennych obszarów na składowiska, będące inwestycjami kosztownymi i uciążliwymi dla otoczenia oraz środowiska naturalnego.
  10. W czasach oszczędności, nie powinno się dopuszczać do marnotrawstwa, czyli gromadzenia i pozbywania się drewna poużytkowego, razem z innymi odpadami, które zresztą też można racjonalnie wykorzystać na cele energetyczne i inne.

Można by jeszcze wymieniać inne korzyści, bo dzisiaj dużo już wiadomo o pozytywnych cechach użytkowych poszczególnych grup rodzajowych drewna poużytkowego i na tej podstawie można określić potencjalne kierunki jego powtórnego zużycia do celów przemysłowych, energetycznych i innych.

Wciąż natomiast brakuje rozwiązań regulacyjnych, organizacyjnych i ekonomicznych, sprzyjających pozyskiwaniu drewna poużytkowego, o których planuje się rozmawiać podczas Forum Drewna Poużytkowego, organizowanego przez powermeetings.eu w Warszawie w dniach 17-18 kwietnia 2023. Uczestnictwo w tym merytorycznym spotkaniu, z udziałem licznego grona specjalistów i firm mających już doświadczenia w zagospodarowaniu drewna poużytkowego może być dla przedsiębiorców i firm impulsem do startu nowego przedsięwzięcia biznesowego, o dobrej i zyskownej przyszłości.

~artykuł promocyjny