Cosentino na Łódź Design Festival 2023

Cosentino na Łódź Design Festival 2023

Już za moment Łódź znów stanie się niekwestionowaną stolicą designu. Hiszpańska firma Cosentino, produkująca spieki kwarcowe Dekton, powierzchnie mineralne Silestone i naturalny kamień Sensa, po raz kolejny zaplanowała w tym czasie szereg aktywności dla gości odwiedzających Łódź Design Festival. Uczestnictwo w warsztatach tworzenia materialboardów, konkursach, wykładach i rozmowach będzie wyjątkową okazją do poszerzenia swej wiedzy i zapoznania się z tym, co dzieje się obecnie w światowym wzornictwie.

Pierwszy weekend Festiwalu pod znakiem trendów w odpowiedzialnym projektowaniu

W tym roku ŁDF odbywa się pod hasłem „Future Perfect”. Wiodącą narracją stanie się tym razem odpowiedzialne projektowanie – Cosentino chce w ten sposób zwrócić uwagę na to, że zamiast więcej i taniej, można też produkować mądrzej, z troską o środowisko. 

W niedzielę, 21 maja 2023 r. o godz. 14:00, w sali wykładowej centrum festiwalowego, przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, goście zaproszeni przez Cosentino, podejmą się próby odpowiedzi na pytania: czy współczesna architektura podąża w stronę użycia materiałów produkowanych w poszanowaniu zrównoważonego rozwoju oraz jakie wyzwania. Wykład odbędzie się w budynku C (sala wykładowa na parterze). W panelu „Nowe materiały i trendy w odpowiedzialnym projektowaniu”, prowadzonym przez Katarzynę Księżopolską,  redaktor naczelną portalu MAGAZIF.com, wezmą udział znakomici architekci. Zaproszenie Cosentino przyjęli m.in. : Maciej Bidermann, współwłaściciel studia Bidermann+Wide. Poznańską pracownię, której głównym obszarem działania są projekty przestrzeni biurowych i publicznych, cechuje duży nacisk kładziony na odpowiedzialność środowiskowo-społeczną. Maciej Bidermann jest autorem wielu wnętrz zrealizowanych dla takich klientów jak: Concordia Design, Chefs Culinar, LPP, GPD Agency, SWPS.

W panelu wystąpi także Agata Łapuchowska, architektka i współwłaścicielka łódzkiej pracowni AKA Studio. Odpowiedzialny design, obok kwestii pro-ekologicznych, stanowi bardzo ważny element  jej pracy projektowej. Stara się żyć i pracować w myśl zasady: bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

W dyskusji ważny głos zabierze również architektka i propagatorka postawy less waste Dominika Zielińska,  współwłaścicielka i główna architektka studia Workplace gdzie od niemal 10 lat odpowiada za rozwój i zarządzanie zespołem architektów, projektantów i badaczy, stawiając na myślenie systemowe i ideę life-centered design. W prowadzonych projektach podnosi świadomość klientów, promując przy okazji rozwiązania przyjazne naturze.

Z ramienia Cosentino, o przełomowych dla środowiska procesach produkcji wielkoformatowych płyt, takich jak szeroko komentowana, zmniejszająca emisję CO2 technologia HybriQ, opowie Karolina Sieniawska, Marketing Coordinator Cosentino. Warto wspomnieć, że ta obecna w Polsce hiszpańska firma stawiana jest od lat za wzór w dziedzinie odpowiedzialnej, cyrkularnej produkcji materiałów wykończeniowych.

Cosentino i Jam Kolektyw zapraszają na bezpłatne warsztaty z tworzenia materialboardów

W kolejny weekend festiwalowy Cosentino zaprasza na inspiracyjne, darmowe warsztaty, pozwalające tworzyć przemyślane aranżacje materiałów wykończeniowych do projektów wnętrz. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach i wiedzy projektowej Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra, prowadzące studio projektowe i agencję kreatywną JAM KOLEKTYW, poprowadzą 26 maja 2023 r. warsztaty tworzenia materialboardów, skierowane do architektów i projektantów wnętrz. „W naszych realizacjach materialboardy są ważnym elementem prezentacji, który w sensoryczny sposób wizualizuje klientom materiałowe idee projektu. Dobrze opracowane i zaprezentowane zestawienie materiałów rozbudza wyobraźnię i inspiruje do dalszych rozmyślań o wnętrzu i mających w nim zaistnieć przedmiotach” – mówi Anna Olga Chmielewska. Na warsztaty obowiązują zapisy. Partnerami warsztatów są firmy: Geberit, Miloni, Nobonobo, Saint Gobain Glass, Jawor Parkiet oraz Forbo.

Nowe oblicze materiałów Cosentino

W dniach 18.05-28.05.2023 r., podczas całego trwania festiwalu, w przestrzeni głównej Łódź Design Festival, będzie można odwiedzić Meeting Point by Cosentino x Grynasz Studio, przestrzeń umożliwiającą odpoczynek i spotkanie z przedstawicielami Cosentino ( w dniach 20-21 oraz  i 26-27 maja). Odwiedzający zasiądą przy stole ze spieku kwarcowego Dekton Umber, autorstwa Grynasz Studio. Meeting Point by Cosentino x Grynasz Studio po raz kolejny odzwierciedli tradycję nadawania przestrzeniom wystawienniczym Cosentino drugiego życia. Stół zaprojektowany przez Grynasz Studio, swą premierę miał na stoisku Cosentino, podczas ubiegłorocznych targów Warsaw Home.

Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami

Podczas całego trwania festiwalu będzie można wziąć udział w konkursie na najbardziej kreatywne zdjęcie wykonane przy Meeting Point by Cosentino x Grynasz Studio. Zrobioną telefonem fotografię należy umieścić na swojej tablicy na portalu Facebook lub Instagram, koniecznie z oznaczeniem profili @CosentinoPolska oraz dodanym hasztagiem #CosentinoŁDF. Na czas trwania konkursu profil w mediach społecznościowych uczestnika powinien być publiczny. Prace konkursowe opublikowane na  stories lub kontach ,,prywatnych” tj. z ograniczonym dostępem, nie będą brane pod uwagę.

W dniu 31 maja 2023 r. na mediach społecznościowych Cosentino zostanie wyłonionych trzech zwycięzców, których Cosentino nagrodzimy wyjątkowymi nagrodami w postaci 2-dniowej wycieczki do siedziby głównej Cosentino w Hiszpanii w październiku 2023 r.  

~materiały prasowe