Wystawa „Bauhaus – laboratorium modernizmu” dla wielu zwiedzających tegoroczną Arenę Design była być może jedyną okazją do zobaczenia na żywo legendarnych mebli powstałych w słynnej szkole – Bauhaus. Wszak w tym roku przypada setna rocznica jej powstania, dlatego cieszy nas, że również w Polsce zaakcentowano ten jubileusz tak inspirującą wystawą.
Rzadko kiedy w Polsce, w jednym miejscu można zobaczyć meble mające status ikon. Dzięki Stowarzyszeniu #loveOriginal taką sposobnością była wystawa „Bauhaus – laboratorium modernizmu” podczas minionej edycji Areny Design. W Poznaniu zaprezentowano przełomowe i najbardziej znane projekty szkoły Bauhaus i reinterpretacje ich stylu. Nie bez powodu meble te trafiły pod skrzydła Stowarzyszenia, wszak od dwóch lat prowadzi ono kampanię na rzecz ochrony wzorów, skutecznie walcząc z kopiowaniem, plagiatem, tudzież kradzieżą wzorów użytkowych. A to właśnie meble zaprojektowane przez sławnych projektantów ze szkoły Bauhaus są współcześnie bardzo często kopiowane. Charakterystyczny, prosty styl mebli, ich funkcjonalność są pożądanymi cechami również i dzisiaj. Nawet nie będąc wielkim miłośnikiem modernizmu, nie sposób nie docenić wpływu, jaki – mający swój początek w Weimarze – sposób myślenia wywarł na współczesną sztukę i architekturę.

„Bauhaus – laboratorium modernizmu” to wystawa, na której zaprezentowano ikony jednej z najbardziej wpływowych szkół projektowania. Nie mogło na niej zabraknąć klasyków, które stworzył Ludwig Mies van der Rohe, bodajże najsłynniejszy twórca tamtej epoki. W Poznaniu można było obejrzeć jego najbardziej wpływowe projekty, jak kultowy fotel Barcelona, uchodzący dziś za symbol statusu i ikonę modernizmu. Mies van der Rohe twierdził, że: „Krzesło to bardzo trudny projekt. Ten, kto próbował się go podjąć, doskonale o tym wie. Istnieje nieskończona liczba możliwości i problemów – krzesło musi być wygodne, wytrzymałe i lekkie. Łatwiej zaprojektować wieżowiec niż krzesło”. Wszystkie te wymagania spełnia fotel Barcelona. Siedzisko z czterdziestu kawałków cielęcej skóry, wsparte na lśniących, iksowatych nóżkach przeszło do panteonu wzorniczej tradycji.

Wśród prezentowanych na wystawie mebli znalazło się także krzesło S533, które również zaprojektował Ludwig Mies van der Rohe. Zostało ono po raz pierwszy przedstawione w Weissenhofsiedlung w 1927 r. Krzesło na płozach, pełne lekkości i elegancji, stanowi klasyczne połączenie funkcjonalności z ponadczasową estetyką. Charakterystyczny wygląd oraz elastyczność zawdzięcza mocno wygiętej stalowej rurze. Fotel dostępny jest jedynie w wersji bez podłokietników. Charakterystyczne siedzisko i oparcie wykonane zostało z wyplatanej wikliny.
Równie kultowe są projekty Le Corbusiera, które można było podziwiać na wystawie, jak szezlong LC 4. Stworzona w 1929 r. skórzana leżanka, cechująca się wyjątkową jakością wykonania oraz wygodą, stała się ulubionym meblem do wypoczynku. Tapicerka wykonana jest z wysokiej jakości włoskiej skóry naturalnej, poduszki – z pianki o dużej gęstości, rama – z polerowanej stali nierdzewnej, a całość trójwymiarowej konstrukcji osadzona jest na malowanej proszkowo metalowej podstawie. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu kształtu, leżanka idealnie dopasowuje się do pozycji ciała.

Kolejny, ponadczasowy klasyk, który wpisał się w historię designu to prezentowany w Poznaniu fotel LC 2 autorstwa Le Corbusiera. LC 2 składa się z pięciu luźnych, prostokątnych, skórzanych poduszek, pierwotnie wypełnianych końskim włosiem, aktualnie pianką, i umieszczonych w trzypoziomowym stelażu z chromowanych stalowych rurek. Całkowite wymiary fotela to 66 x 76,2 x 70,5 cm, a wysokość siedziska wynosi 40,6 cm. Projekt fotela, zainspirowany ulubionym fotelem klubowym Le Corbusiera Maple, powstał w 1928 r. dla Maison La Roche w Paryżu, po raz pierwszy został zaprezentowany na Salonie Jesiennym w 1929 r., od 1930 r. był produkowany przez firmę Thonet. Od 1965 r.
licencjonowana wersja jest produkowana wyłącznie przez włoską firmę Cassina.
Oprócz wyżej wymienionych mebli, na wystawie „Bauhaus – laboratorium modernizmu” można było z bliska zobaczyć projekty autorstwa równie znanych twórców, jak Marcel Breuer, Mart Stam, Wilhelm Wagenfeld, Gino Levi-Montalcini, Giuseppe Pagano Pogatschnig, Gabriele Mucchi, Christian Dell, Klaus Franck, Werner Sauer, Birgitt Hoffmann, Draga & Aurel.
~Magorzata Gackowska