Łączy nas drewno

Łączy nas drewno

II edycja FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, która odbędzie się w dniach 20-21 czerwca w Warszawie, będzie okazją do wymiany doświadczeń i podjęcia rozmów między przedstawicielami branży drzewnej z leśnikami. Branżowe spotkanie będzie odnosić się do bieżącej sytuacji na rynku drewna i przetwórstwa drzewnego, do wyzwań stojących przed sektorem leśnym, usługami leśnymi, przemysłem tartacznym i meblowym, do bioróżnorodności i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz planów urządzania lasów.

Branża drzewna to w Polsce jedna z bardziej znaczących gałęzi przemysłu, bo krajowe firmy skutecznie umacniają w Europie swoją pozycję w zakresie wielu specjalizacji. W unijnym przetwórstwie wiodące miejsce zajmują producenci stolarki budowlanej, podłóg drewnianych, opakowań drewnianych oraz płyt drewnopochodnych no i przede wszystkim meblarstwa. Wyroby są różne, ale wszystkie segmenty rynku drzewnego łączy surowiec drzewny!

Surowiec wyjściowy do dalszego, zróżnicowanego przetwórstwa jest w dużej mierze krajowy, od głównego dostawcy – Lasów Państwowych. Niezwykle zasadne zatem jest organizowanie FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, podczas którego przedstawiciele wszystkich sektorów mogą spotkać się z leśnikami, żeby ustosunkować się do bieżącej sytuacji na rynku drewna i przetwórstwa drzewnego, do wyzwań stojących przed sektorem leśnym, usługami leśnymi, przemysłem tartacznym i meblowym, ale też wypowiedzieć się w sprawie bioróżnorodności i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz planów urządzania lasów.

Platformę takiej wymiany informacji i stanowisk stworzy II edycja FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, którą powermeetings.eu organizuje w dniach 20-21 czerwca w Warszawie.

W stosunku do poprzedniego roku, sytuacja krajowego przemysłu drzewnego, znacząco się zmieniła. Kryzys na rynku budowlanym i na rynkach z nim związanych, spowodował od połowy zeszłego roku spadek popytu na tarcicę, podłogi, stolarkę budowlaną i wszelkiego rodzaju opakowania, głównie palety. I choć w tym roku odnotowuje się niższe koszty zakupu drewna, to głównym problemem pozostaje złagodzenie obecnego kryzysu popytowego. Przemysł podejmuje działania ograniczające uciążliwości z tytułu barier podażowych, ale istotne w tych działaniach jest wsparcie Lasów Państwowych. Te zaś mają swoje wyzwania, związane m.in. z certyfikacją drewna oraz z rozporządzeniami Unii Europejskiej przeciwdziałającymi wylesianiu i przez to ograniczającymi pozyskanie drewna, także w polskich lasach.

Dlatego biznesowy i niebiznesowy charakter działalności Lasów Państwowych ma być jednym z tematów w konferencyjnym programie. Drugim, równie istotnym, ma być bioróżnorodność i zrównoważona gospodarka leśna. To sprawy ważne dla przyszłości krajowego przemysłu drzewnego. Główny odbiorca drewna nie może pozostawać obojętnym na zagrożenia z tytułu znacznego ograniczania pozyskania surowca drzewnego. Jego głos jako branży zapewniającej kilkaset tysięcy miejsc pracy i prawie 3. procentowy udział w wartości produkcji sprzedanej polskiego przetwórstwa przemysłowego, oraz mającej istotny wpływ na europejską podaż produktów drzewnych, może mieć znaczenie w rozstrzygnięciach Unii Europejskiej i władz krajowych.

Przemysł drzewny i leśnictwo są nierozłącznie związani i od siebie uzależnieni. Dochody ze sprzedaży drewna pozwalają na racjonalne gospodarowanie lasami, a przerób surowca przez krajowych producentów ma wpływ na krajowe PKB. Dlatego przedsiębiorcy wciąż apelują do leśników i rządowych polityków o wsparcie w zakresie racjonalnej polityki sprzedaży drewna. Ale jednocześnie muszą w swoich planach uwzględniać plany urządzania lasów na kolejne lata, przygotowane i prezentowane podczas Forum przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Tartakom, producentom płyt drewnopochodnych, sklejek, opakowań, zakładom usług leśnych, firmom dostarczającym technologię oraz wyroby drzewne – domy, stolarkę otworową, materiały podłogowe, zrębki i pelety oraz inne produkty drzewne, mocno także doskwierają wysokie stopy procentowe kredytów oraz obecny poziom inflacji, więc jedna z sesji Forum poświęcona zostanie bieżącym wyzwaniom w branży drzewnej. Zabiorą głos przedstawiciele sektora tartacznego, produkcji płyt drewnopochodnych, peletu, ale też usług leśnych, czy meblarstwa.

Można spodziewać się ożywionej wymiany poglądów także w czasie panelu dyskusyjnego o wyzwaniach w branży drzewnej – mówi Renata Kałużna, dyrektor zarządzający powermeetings.eu. – Wezmą w nim udział przedstawiciele LP, PIGPD, Koalicji na Rzecz Drewna, stowarzyszeń branżowych – meble, płyty drewnopochodne, papiernicy. Na pewno sformułują swoje oczekiwania, interesujące dla leśników, przedstawicieli firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno, zakładów usług leśnych, producentów materiałów drzewnych i surowców, gotowych wyrobów, ale także dostawców maszyn i technologii dla tej branży. Zaprosiliśmy na Forum przedstawicieli różnych branż, których łączy drewno i którzy wspólnie mogą współdziałać, zmagając się z obecnymi, licznymi wyzwaniami dla krajowej branży drzewnej. Istotną częścią Forum będzie drugiego dnia część warsztatowa poświęcona certyfikacji w przemyśle drzewnym, głównie FSC i PEFC oraz na temat śladu węglowego dla produktów drzewnych, prowadzone przez ekspertkę z zakresu innowacji, technologii energetycznych oraz zrównoważonego rozwoju.

Patronami Honorowymi Forum są m.in. Lasy Państwowe, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów, Polski Związek Pracodawców Leśnych,

Chcemy, żeby Forum Przemysłu Drzewnego było niezależnym miejscem do dyskusji na temat dalszego sprawnego funkcjonowania branży, a to za sprawą udziału w spotkaniu całego przekroju rynku – dodaje Renata Kałużna. – Przedsiębiorcy powinni więc skorzystać z zaproszenia na to Forum, gdyż na wiele pytań i wątpliwości będzie można uzyskać odpowiedzi po prezentacjach oraz podczas spotkań networkingowych od przedstawicieli Lasów Państwowych, stowarzyszeń branżowych oraz menedżerów firm i grup produkcyjnych, handlowych i zakupowych. Zachodzą istotne zmiany na europejskim rynku drzewnym, więc warto wysłuchać ekspertów, żeby przemyśleć strategię działań swoich firm i branż, jak również przygotować się na nieuniknione zmiany m.in. w oparciu o informacje uzyskane w kuluarach Forum od kolegów z szeroko pojętej branży drzewnej.

~materiały prasowe