Laureaci must have 2023

Laureaci must have 2023

Fotel przypominający modelowane morskimi falami kamyki na plaży, stolik w formie geometrycznej rzeźby czy ręcznie wykonane karafki o zarysie komety… To tylko niektóre z produktów nagrodzonych w must have 2023. Organizowany co roku przez Łódź Design Festival plebiscyt na najlepszy polski design ponownie wyróżnił krajowych projektantów i producentów. Wręczenie statuetek must have oraz prezentacja wyróżnionych produktów odbędzie się 27 maja o 17:00 w Fabryce Sztuki w Łodzi w ramach Łódź Design Festival 2023.

Plebiscyt must have jest jednym ze stałych i cieszących się największą popularnością elementów programowych Łódź Design Festival. Organizowany od ponad dekady konkurs stał się świętem polskiego designu, a wyróżnienie w nim – prestiżowym znakiem jakości i niezależną rekomendacją dla konsumentów. Na tegoroczny plebiscyt zgłoszono aż 400 produktów, z których nagrodzonych zostało 80. Za ocenę projektów odpowiadała Rada Ekspertów, w skład której weszli projektanci, architekci oraz reprezentanci mediów: Kamil Białas, Anna Grużewska, JAM KOLEKTYW, Piotr Maciaszek, Dominika Olszyna-Kniaź, Michał Piernikowski, Hanna Rydlewska, Jan Sikora, Małgorzata Szczepańska, Agata Twardoch i Zofia Wyganowska.

Fot. HEN, projekt Alicja Korbut, produkcja SALAK®
Fot. Dune, projekt Grynasz Studio, produkcja Bizzarto
Fot. Meble Remiosło, projekt Weronika Krygicz, Klaudia Piwowarska, produkcja Remiosło

Wszystkie zgłoszenia spełniać musiały dwa warunki – projektant albo producent muszą pochodzić z Polski, a przedmiot musi być dostępny na rynku w regularnej sprzedaży. Podstawowymi kryteriami były funkcjonalność, ergonomia i estetyka, precyzja wykonania, wytrzymałość materiałów, a także społeczna i klimatyczna odpowiedzialność. Wśród nagrodzonych znaleźli się najbardziej uznani polscy designerzy tacy jak Maja Ganszyniec, Tomasz Rygalik, Grynasz Studio czy KABO & PYDO oraz rozpoznawalni krajowi producenci sięgający do lokalnych rzemieślniczych tradycji jak nobonobo, Noti czy Paged Meble.

Wręczenie statuetek must have oraz prezentacja wyróżnionych produktów odbędzie się 27 maja o 17:00 w Fabryce Sztuki w Łodzi w ramach Łódź Design Festival 2023. Co roku ceremonia stanowi zarazem najpopularniejsze spotkanie polskiej branży kreatywnej oraz najbardziej medialne wydarzenie w krajowym designie. Nagrodzone prace oglądać można na towarzyszącej plebiscytowi wystawie finałowej, będącej swoistą panoramą współczesnej rodzimej sztuki projektowej.

Lista wyróżnionych produktów i projektantów znajduje się na stronie plebiscytu.

~materiały prasowe