Międzynarodowy Konkurs FSC® dla branży meblarskiej

Międzynarodowy Konkurs FSC® dla branży meblarskiej

Wystartował konkurs FSC® Furniture Awards 2021, którego celem jest promocja i wyróżnienie firm, produkujących meble certyfikowane w systemie FSC. W konkursie mogą wziąć udział firmy z 11 europejskich krajów, w tym z Polski.

W roku 2019 Polska zajęła drugie miejsce w rankingu światowego eksportu mebli. Wartość eksportu wyniosła ponad 13 miliardów dolarów (prawie 11 miliardów Euro), co pozwoliło wyprzedzić Niemcy (będące również głównym odbiorcą naszych rodzimych produktów) i Włochy. Rosnące zainteresowanie polskim przemysłem meblarskim to olbrzymia szansa dla wielu firm, m.in. producentów płyt drewnopochodnych, zakładów stolarskich oraz producentów mebli, a także projektantów. By móc uczestniczyć w światowych łańcuchach dostaw firmy muszą często spełnić wiele wymogów prawnych, a także coraz częściej wykazać dodatkowe zaangażowanie na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla czy też ochrony lasów np. poprzez kontrolę pochodzenia surowca wykorzystywanego do produkcji. Najbardziej zaufanym systemem na świecie pozwalającym kupującym na upewnienie się, że drewno pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów jest certyfikacja FSC.

To właśnie z tego powodu w ostatnich latach organizacja FSC stara się promować branżę meblarską ułatwiając kontakty między posiadaczami certyfikatu a klientami, w ten sposób wspierając odpowiedzialną gospodarkę leśną. Rosnąca świadomość konsumentów, dla których coraz ważniejsze staje się dbanie o środowisko przez producentów w istotny sposób wpływa na strategię biznesową firm na rynku. W przeprowadzonej przez FSC w Polsce ankiecie wśród posiadaczy certyfikatu FSC działających na rynku meblarskim w naszym kraju, ponad 86% przyznało, że zdecydowało się na certyfikację FSC ze względu na oczekiwania Klientów, a dla ponad połowy respondentów system zarządzania FSC jest jedynym obowiązującym systemem w organizacji. Co więcej tylko 3% ankietowanych przyznało, że spodziewa spadku zainteresowania produktami certyfikowanymi w systemie FSC, podczas gdy aż 38% spodziewa się wzrostu zainteresowania wśród klientów. Reszta respondentów wskazała, że zainteresowanie będzie stałe.

FSC Furniture Awards

Konkurs FSC Furniture zainicjowało dwa lata temu  biuro FSC we Włoszech, pragnąc docenić wysiłki lokalnych producentów mebli zmierzające do promocji odpowiedzialnego pozyskiwania drewna, a tym samym ochrony lasów. W kolejnym roku konkurs cieszył się coraz większą popularnością, dlatego w 2021 dołączyły do niego kolejne kraje. W tym roku „w szranki” staną meble zarówno z Polski jak i Włoch, San Marino, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Czech, Bałkanów (Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina).

Poza jedną z siedmiu głównych kategorii konkursowych, dodatkowo każda firma zgłaszająca swój produkt w konkursie, może zgłosić się do jednej z nagród specjalnych:

1. Nagroda CSR (Corporate Social Responsibility) – za działania na rzecz odpowiedzialnego biznesu

2. FSC Green Award – za dodatkowe wysiłki podejmowane na rzecz ekologii

3. FSC Communication Award -za promowanie certyfikacji FSC przez firmę

4. Nagroda FSC Labelling Award – za prawidłowe oznaczenia produktów

5. Small Business Award – dla małych przedsiębiorstw.

Jak wziąć udział w konkursie?

Zgłoszenia do konkursu należy dokonać wypełniając specjalny formularz na stronie: http://www.fscfurnitureawards.org/. W formularzu poza informacjami o firmie, należy wskazać kategorię produktu oraz dołączyć jego promocyjne zdjęcia. Dodatkowo można również zadeklarować chęć zgłoszenia firmy do nagrody specjalnej. Wówczas po wypełnieniu formularza zainteresowana firma otrzyma prośbę o dodatkowe informacje, charakterystyczne dla danej kategorii.

Konkurs ma charakter międzynarodowy zatem wszystkie dokumenty i formularze są w języku angielskim.

Koordynatorzy FSC w Polsce mogą jednak pomóc w tłumaczeniu i wypełnianiu dokumentów aplikacyjnych. W tym celu prosimy o kontakt: fsc-polska@pl.fsc.org.

Zgłoszenia należy składać do 14 października!

~kafal