Można efektywniej wiercić i wkręcać

<strong>Można efektywniej wiercić i wkręcać</strong>

Najlepsze efekty można uzyskać tylko przy użyciu narzędzia, które jest dokładnie dopasowane do danego zastosowania.

Wkrętarka akumulatorowa do prac w drewnie, wykończenia wnętrz i suchej zabudowy, żeby była zawsze pod ręką, powinna mieć klips do paska. Jednak która wkrętarka najlepiej nadaje się do poszczególnych zadań i zastosowań? Z dwoma czy czterema biegami? Z akumulatorem 10,8 V czy 18 V? Specjalistyczna czy uniwersalna? Jedno jest pewne: najlepsze efekty można uzyskać tylko przy użyciu narzędzia, które jest dokładnie dopasowane do danego zastosowania. Jednak w każdym przypadku ważna jest regulacja momentu obrotowego i idealny dobór biegu, decydujące o optymalnym wyniku wkręcania, ponieważ pozwalają na precyzyjne dostosowanie do rodzaju wkrętu, jego średnicy, a przede wszystkim do materiału.

Narzędziem wyłącznie do wkręcania, które będzie mocne i wytrzymałe, bez męczącego wstecznego momentu obrotowego, jest wkrętarka udarowa TID 18 firmy Festool. Pozwala ona na wkręcanie przez długi czas bez zmęczenia.

Akumulatorowe wkrętarki udarowe są znacznie lżejsze, bardziej kompaktowe i zapewniają większy komfort pracy, zwłaszcza przy seryjnym wkręcaniu – wyjaśnia Georg von dem Bussche – trener Festool i mistrz stolarski. – Bardzo niski moment wsteczny ma kluczowe znaczenie, a styczny mechanizm udarowy chroni nadgarstek podczas wkręcania. Szczególnie praktyczny jest inteligentny tryb T akumulatorowej wkrętarki TID 18. Podczas łączenia blachy z drewnem przy użyciu wkrętów samowiercących narzędzie rozpoznaje przejście między różnymi materiałami i automatycznie dostosowuje prędkość obrotową. Aby zapewnić najbardziej efektywne wiercenie w blachach, narzędzie początkowo obraca śrubę z dużą prędkością, niskim momentem obrotowym i bez udaru. Gdy tylko wzrośnie moment obrotowy, spowodowany rozpoczęciem wkręcania w drewno, narzędzie automatycznie zmniejsza prędkość i dopiero wtedy uruchamia udar.

Fot. Festool

Więcej biegów zapewnia różnorodność

Zakres zastosowań akumulatorowej wiertarko-wkrętarki Quadrive TDC i akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej Quadrive TPC 18/4 z czterobiegową przekładnią jest bardzo szeroki. Mocne, czterobiegowe narzędzia są idealne zarówno do wkręcania wkrętów o większych średnicach, wymagającego dużego momentu obrotowego, jak i do szybkiego i wydajnego wiercenia. Zasadniczo im większa średnica wiercenia, tym mniejsza prędkość obrotowa.

Festool w inteligentny sposób rozwiązał problem przełączania biegów, ponieważ w obu narzędziach możliwe jest przełączanie bezpośrednio na inne biegi. Stałe ograniczniki ułatwiają kontrolę mocowania przez zatrzaśnięcie. Oszczędza to czas i gwarantuje kontrolowane prowadzenie podczas wkręcania.

W obu wariantach Quadrive – TDC i TPC – niebezpieczne skręcenie nadgarstka w przypadku nagłego zablokowania należy do przeszłości. Inteligentne zabezpieczenie KickbackStop minimalizuje ryzyko wystąpienia tego zjawiska.

Wiercenie czy wkręcanie?

Dużą popularnością cieszą się uniwersalne urządzenia 18 V. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka T 18+3 i akumulatorowa wiertarko-wkrętarka C 18 o ergonomicznym kształcie litery C są również wyposażone w całkowicie elektroniczną regulację momentu obrotowego, system szybkiej wymiany Centrotec i specjalne nasadki, bezszczotkowy silnik i wydajne akumulatory. Dzięki temu stanowią uniwersalne rozwiązanie do większości zastosowań związanych z wkręcaniem i wierceniem.

Wielu rzemieślników często wykonuje wkręcanie z maksymalnym momentem obrotowym – wyjaśnia Georg von dem Bussche. – Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki T 18+3 i C 18 można przełączać z trybu pracy z maksymalnym momentem obrotowym na tryb pracy z niższym momentem obrotowym przez naciśnięcie przycisku. Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki Festool są wyposażone w całkowicie elektroniczny system ustawiania i wyłączania momentu obrotowego. Jest to bardzo praktyczne, zwłaszcza podczas wkręcania, ponieważ umożliwia bardzo precyzyjne dozowanie siły i prędkości.

Fot. Festool

Szybka wymiana

Aby uzyskać precyzyjne wyniki wkręcania, potrzebny jest idealny moment obrotowy, wysokiej jakości bit i uchwyt narzędziowy, które można szybko wymienić. Bity wysokiej jakości są konieczne, ponieważ są bardzo ważne dla przenoszenia siły. Szczególnie przydatne są bity i uchwyty bitów do uchwytu magnetycznego. Profesjonaliści doceniają możliwość szybkiej wymiany wierteł, bitów i nasadek. Dlatego Festool połączył uchwyt wiertarski i uchwyt bitów w jednym, unikalnym uchwycie narzędziowym Centrotec. Jest on o 50 proc. mniejszy i 80 proc. lżejszy niż porównywalne uchwyty wiertarskie. Pasuje on do wszystkich wiertarek akumulatorowych Festool ze złączem FastFix i umożliwia błyskawiczną wymianę.

Specjalne nasadki

W przypadku wkręcania blisko krawędzi Festool zaleca nasadkę mimośrodową EX-UNI. Kąt można regulować przez obracanie pierścienia. Kąty nasadki kątowej AN-UNI ustawia się zgodnie z tą samą zasadą. Nie trzeba dzięki temu zdejmować nasadki z narzędzia. Ogranicznik głębokości DD-DC jest idealny do montażu płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ umożliwia wkręcanie wkrętów na jednakową głębokość, a jego wąska konstrukcja zapewnia optymalną widoczność miejsca wkręcenia.

Wiertarko-wkrętarka w formacie XS

Kompaktowe wkrętarki akumulatorowe są szczególnie polecane do montażu korpusów meblowych, okładzin sufitowych i ściennych. Bardzo krótka konstrukcja, zrównoważone rozłożenie ciężaru i niewielka waga wynosząca zaledwie 900 g ułatwiają pracę nad głową lub w trudno dostępnych miejscach. Modele TXS i CXS posiadają mocny silnik zasilany przez akumulator litowo-jonowy 10,8 V. Moment obrotowy można precyzyjnie regulować w dwunastu stopniach.

Podczas montażu elementów suchej zabudowy wymagana jest wysoka wydajność. Dlatego też zalecane jest stosowanie specjalnej akumulatorowej wkrętarki Festool DWC 18-4500 DURADRIVE, wyposażonej w ogranicznik głębokości i sprzęgło. Umożliwia to pracę z dużą prędkością podczas całego procesu wkręcania. Przenoszenie siły jest automatycznie przerywane po wkręceniu śruby na odpowiednią głębokość.

~bej