“Neo-Ekologia” tematem przewodnim interzum 2023

“Neo-Ekologia” tematem przewodnim interzum 2023

W dniach od 9 do 12 maja 2023 r. targi interzum zaprezentują się przed międzynarodową profesjonalną publicznością jako aktywny kreator zmian kształtujący branżę meblarską pod hasłem „Shaping the Change’’. Po cyfrowej edycji interzum@home w 2021, ponownie odbędą się w formule tradycyjnej w halach wystawienniczych w Kolonii. Wśród wystawców nie zabraknie firm z Polski, których liczba na koniec lutego wynosi 35.

27 lutego wzięliśmy udział w konferencji prasowej poświęconej interzum – Międzynarodowym Targom Dostawców dla Przemysłu Meblowego oraz Wykończenia Wnętrz, które w tym roku odbędą się w dniach 09-12 maja 2023 na terenach wystawienniczych w Kolonii. W spotkaniu uczestniczyli z ramienia Koelnmesse – Maik Fischer, dyrektor interzum oraz Markus Majerus, manager ds. komunikacji.

Bez wątpienia targi interzum w Kolonii to najbardziej wyczekiwane wydarzenie dla producentów mebli. Wszak od ostatniej edycji, która odbyła się w 2019 roku w tradycyjnej formie, minęło sporo czasu. Jak pokazało bowiem doświadczenie minionych lat, nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań i rozmów, które gwarantują targi i na które wszyscy czekają. Udowodniła to również ostatnia edycja targów interzum z 2021 roku, która to odbyła się w formie online. Formuła ta okazała się jedyną opcją w warunkach pandemicznej rzeczywistości na zachowanie ciągłości kontaktów i relacji branżowych. Koncept interzum@home cieszył się dużym zainteresowaniem i miał globalny zasięg, ale zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy podkreślali, że jest to forma przejściowa, która nie jest alternatywą dla tradycyjnych targów, a jedynie ich uzupełnieniem. Nie inaczej będzie w tym roku, bowiem Koelnmesse nie rezygnuje całkowicie z formuły online. Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą wziąć udziału w targach na żywo przygotowano również ciekawą ofertę.

– Targi interzum, które wracają po przerwie w tradycyjnej formule, nie rezygnują jednocześnie z formuły online – mówi Mike Fischer. – Będziemy realizować hybrydowe podejście do imprez targowych czyli tradycyjnie silna fizyczna obecność na halach targowych w Kolonii zostanie uzupełniona interzum@home atrakcyjną cyfrową platformą będącą wydarzeniem na żywo, tworząc w ten sposób uzupełnienie kontaktu między wystawcą a odwiedzającym jeszcze przed targami jak też po targach, stając się wartością dodaną.

Fot. Małgorzata Gackowska

Ale jak zapowiadają organizatorzy to spotkania i prezentacje w halach wystawowych w Kolonii, na żywo – będą osią interzum 2023. Tym bardziej z wielką radością oczekujemy majowych targów. Czego możemy się po nich spodziewać?

O nowej koncepcji interzum, które w tym roku odbędą się pod hasłem „Neo-Ekologia” opowiedział Maik Fischer. Jak mówi dyrektor projektu – targi interzum w 2023 roku skupią się w szczególności na tematach ochrony klimatu i planowania zorientowanego na przyszłość, ponieważ są one decydujące dla udanych innowacji w dłuższej perspektywie. Dzięki zrównoważonym produktom i procesom produkcyjnym wiele firm z branży dostawców dla przemysłu meblowego już dziś przejmuje odpowiedzialność społeczną. Dlatego też targi interzum ze wzmożoną siłą skoncentrują się na tych tematach, aby napędzać wspólny dialog, który doprowadzi do nowych rozwiązań.

Fot. Małgorzata Gackowska

Decydenci, liderzy opinii, multiplikatorzy i kreatorzy trendów z całego świata dowiedzą się na miejscu o innowacjach i nowych produktach, zbiorą inspiracje, wzmocnią istniejące relacje biznesowe i nawiążą nowe kontakty z klientami. Będzie to wydarzenie wysoce międzynarodowe.

Spodziewamy się ponad 1 400 wystawców z około 60 krajów – mówi Maik Fischer. – Oznacza to, że interzum ponownie będzie imprezą na wysokim poziomie, który wyróżniał targi jeszcze przed pandemią. Obok wiodących na rynku firm swoje miejsce znajdą również firmy pełne pomysłów i nowych idei. Międzynarodowi wystawcy zaprezentują ekscytującą mieszankę o wyjątkowym zasięgu nowych technologii w odniesieniu do zrównoważonej produkcji, inteligentnych materiałów i powierzchni dekoracyjnych. Jako dostawcy dla całego sektora wyposażenia wnętrz i siła napędowa innowacji dla branży meblowej podkreślą swoje znaczenie jako ważni partnerzy w rozwoju nowych produktów i trendów wzorniczych. To właśnie ta różnorodność sprawia, że na targach widoczne są nie tylko najnowsze materiały, tworzywa i procesy produkcyjne, ale także trendy i wizje projektowania przyszłych przestrzeni mieszkalnych. I tak ochrona zasobów, zrównoważony rozwój i pozyskiwanie surowców, odzyskiwanie energii oraz przetwarzanie odzyskanych surowców do ponownego wytwarzania materiałów o trwalszej przydatności, jak również rozwijająca się dziedzina living będą tematami, które odegrają ważną rolę.

Fot. Małgorzata Gackowska

Wśród wystawców nie może zabraknąć firm z Polski, które tradycyjnie przyjadą do Kolonii w silnej grupie. Do tej pory swój udział w interzum 2023 potwierdziło 35 firm: 360 PROJEKT Marek Ilmer, Allcomp Polska, Bartex Polska, Bester-Sklejki, Cordia Plus, DSW Polska, EB akcesoria Meblowe, Folmag, Forner, Frontres, Furnika, GAMET, Gross-hopper Polska, GTV, Juki Central Europe, Komandor, Krogulec Okleiny, Laguna, Maxbert, Met-Gal, MILADESIGN, Namar, Nestor Springs, NOMET, Paged Meble, Paged Pisz, Poli, Pol-Kres Edwood, Rejs, Schilsner, Sevroll System, Solid Wood Furniture, Stalmot & Wolmet, Star Polska, VTO-DEKOR.

Fot. Małgorzata Gackowska

Wystawcy z Polski będą widoczni we wszystkich trzech sektorach, które tradycyjnie występują na interzum. Tematycznie bowiem targi interzum zostały ponownie podzielone na trzy zakresy: Function & Components, Materials & Nature oraz Textile & Machinery. Produkty i rozwiązania z zakresu Function & Components będą zaprezentowane w halach numer 4,7,8,10, Materials & Nature w halach numer 1,5,6, natomiast sekcja Textile & Machinery w halach numer 9 i 11.

Zbliżyliśmy zakresy tematyczne przestrzennie na naszym terenie, dzięki czemu odwiedzający będą potrzebować mniej czasu, aby dostać się z punktu A do punktu B a tym samym będą mogli odwiedzić więcej wystawców – mówi Mike Fischer. – Taka struktura zbliży do siebie uczestników łańcuchów i stworzy przejrzysty przegląd grup produktowych dla wystawców i odwiedzających Jednocześnie nowy układ hal ma zapewnić większą efektywność. Celem jest jeszcze lepsze osobiste doświadczenie przez odwiedzających targowej atmosfery. Po raz pierwszy zostanie też wykorzystana nowo wybudowana hala 1 w której będzie zakres Materials & Nature.

Targi interzum zapowiadają się równie ciekawie pod względem merytorycznym. Zarówno hasło interzum “Shaping the Change” oraz globalny temat przewodni “Neo-Ekologia” zostaną podjęte w różnorodnym i bogatym programie ramowym. Specjalne pokazy tematyczne – interzum Forum Trendów – pokażą, jak kreatywnie i elastycznie branża dostawców reaguje na wyzwania obecnych czasów. W kontekście centralnych trendów, aktualne tematy branży meblowej i wyposażenia wnętrz zostaną zaprezentowane międzynarodowej publiczności branżowej również dzięki Scenie Trendów oraz Scenie Produktów, gdzie interzum zaoferuje dodatkowe możliwości prezentacji wystawców i produktów, jak również zostaną poruszone istotne dla rynku i designu tematy przyszłości.

Fot. Małgorzata Gackowska

Z niecierpliwością wyczekujemy również ogłoszenia wyników w konkursie interzum award, w którym to międzynarodowe jury ekspertów wybiera najlepsze produkty przemysłu dostawców mebli i wyposażenia wnętrz. Udział w konkursie projektowym, który Koelnmesse organizuje już po raz dwunasty we współpracy z Red Dot, zarezerwowany jest wyłącznie dla wystawców na targach interzum. Nagroda podkreśla znaczenie czynników tworzących wartość dodaną, takich jak projektowanie, zrównoważony rozwój i innowacyjność, i jest wykorzystywana przez zdobywców nagrody jako znaczący znak, dzięki któremu mogą pozytywnie wyróżnić się na tle konkurencji. Ochrona środowiska, zrównoważony rozwój, gospodarka o obiegu zamkniętym – jeszcze kilka lat temu były to tematy, które w świecie biznesu nie odgrywały żadnej roli. Teraz z konieczności zmieniło się to zasadniczo. Innowacje w produktach i procesach produkcyjnych oraz nowe materiały są swego rodzaju impulsami dla zrównoważonej gospodarki, które płyną z samych firm i wprowadzają w życie tegoroczną myśl przewodnią interzum „Shaping the Change”. Właśnie takie innowacje zasługują na szczególną uwagę – także i przede wszystkim w kontekście wiodących międzynarodowych targów, jakimi są interzum 2023.

~gac