Rusza kuźnia kadr dla przemysłu meblarskiego nowej ery

Rusza kuźnia kadr dla przemysłu meblarskiego nowej ery

Już niebawem powstanie długo wyczekiwane Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) dla branży meblarskiej. Projekt, o realizację którego już od dłuższego czasu zabiegała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, daje nadzieję na stały dopływ wykwalifikowanych kadr dla polskiego przemysłu meblarskiego, którego tak bardzo potrzebują nasi producenci.

O BCU opowiada Michał Strzelecki, dyrektor OIGPM

Jakie korzyści przyniesie producentom mebli Branżowe Centrum Umiejętności?

Michał Strzelecki: Branżowe Centrum Umiejętności będzie stanowiło nowość w systemie oświaty. Nasz ośrodek wykroczy poza znane nam dotychczas, tradycyjne modele kształcenia czy sposoby doskonalenia zawodowego. Centrum powstanie przy istniejącej już Branżowej Szkole Specjalnej I stopnia i oczywiście będzie się specjalizowało w przemyśle meblarskim – głównie w zakresie stolarstwa i tapicerstwa.

Głównym celem BCU jest wsparcie i przygotowanie kadr tak, aby odpowiadały one na potrzeby nowoczesnej gospodarki w dziedzinie przemysłu meblarskiego. Zajęcia prowadzone będą dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, studentów oraz wykładowców uczelni wyższych, a także dla osób dorosłych, które już pracują w branży meblarskiej i chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje lub rozpoczynają pracę w zakładzie produkcyjnym. Nasze Centrum z pewnością będzie spełniało światowe standardy i zapewni kształcenie odpowiadające potrzebom rynku pracy.

W jaki sposób Izba angażuje się w ten projekt?

Michał Strzelecki: Dotychczas Izba angażowała się głównie w działania mające na celu wzmacnianie kształcenia w już istniejących placówkach. Tym razem, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży, podjęliśmy współpracę z Towarzystwem Salezjańskim wspólnie powołując zupełnie nowy typ ośrodka kształcenia. W mojej opinii, dzięki zaangażowaniu sektora meblarskiego, nasze Centrum zintegruje w większym stopniu biznes z edukacją zawodową i w perspektywie zapewni trwałą współpracę pomiędzy branżą, uczelniami, szkołami technicznymi i zawodowymi.

Kiedy nastąpi otwarcie Branżowego Centrum Umiejętności?

Michał Strzelecki: Prace nad samym projektem wystartowały na początku 2023 roku. Po otrzymaniu dofinansowania rozpoczęliśmy pierwszy etap prac inwestycyjnych, które zakończymy do końca września 2024 roku (realizacja budowy infrastruktury BCU). Kolejnym etapem będzie wykonanie prac architektonicznych i konstrukcyjnych, wyposażenie hali, dostawa i montaż maszyn. Ten etap zostanie zrealizowany do końca listopada 2024 roku. Już po zakończeniu prac budowlanych i wyposażeniu BCU zostaną podjęte działania przewidziane w przepisach prawa zmierzające do włączenia BCU do systemu oświaty, nie później niż do końca bieżącego roku.

Jakie są perspektywy rozwoju Branżowego Centrum Umiejętności w kontekście zmieniających się technologii w produkcji mebli?

Michał Strzelecki: Nasze Centrum będzie miało charakter przekrojowy i uzupełni istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego. Należy zwrócić uwagę na bardzo istotną funkcję, które mają pełnić wszystkie Branżowe Centra Umiejętności – będą one upowszechniać innowacje i nowe technologie w danej branży, tak by zapewniły szkołom i uczelniom dostęp do najnowszych rozwiązań kluczowych dla dalszego rozwoju ery Przemysłu 4.0. Dzięki naszemu Centrum pracodawcy otrzymają pomoc w znalezieniu wykwalifikowanych specjalistów i co ważne – będą mieć wpływ na proces ich kształcenia. Wreszcie przyjdzie ten moment, w którym szkoły i uczelnie nawiążą współpracę z biznesem. Jako Dyrektor OIGPM, jestem dumny, że nasza organizacja jest częścią tak ważnego, zarówno z punktu widzenia rozwoju szkolnictwa zawodowego, jak i gospodarki, projektu.

Dziękuję za rozmowę.

~źródło: OIGPM