Spadek produkcji płyt drewnopochodnych w Europie

Spadek produkcji płyt drewnopochodnych w Europie

W dniach 21-23 czerwca w Santiago de Compostela (Hiszpania), odbyło się doroczne walne zgromadzenie European Panel Federation (EPF). Podczas spotkania przedstawiono wyniki za 2022 rok, a także powołano nowych członków Zarządu. Jednym z nich został Jarosław Michniuk, CEO Grupy Paged.

European Panel Federation zrzesza członków z 30 krajów i reprezentuje producentów płyt wiórowych, MDF, OSB, płyt pilśniowych i sklejki. Roczny obrót unijnego przemysłu płyt drewnopochodnych wynosi około 25 mld euro i bezpośrednio tworzy ponad 100 000 miejsc pracy.

W czerwcowym, dorocznym spotkaniu EPF wzięło udział ponad 200 osób. Gospodarzem tegorocznego walnego zostało iberyjskie stowarzyszenie ANFTA.

Skonsolidowane wyniki za 2022 rok

W ubiegłym roku w Europie EPF odnotowała spadek produkcji płyt drewnopochodnych, który sięgnął 7,8% w porównaniu z 2021 r., a ostateczne liczby zbliżają się do poziomów sprzed kryzysu z 2019 r. Największe spadki dotyczą produkcji płyt OSB (-10,7%) oraz MDF (-9,3%). Najmniejszy spadek zanotowali producenci sklejki (-2,5%).

Rok 2022 charakteryzował się stosunkowo silną pierwszą połową, a następnie gorszą drugą połową, co było spowodowane słabnącym popytem użytkowników i spadającym zaufaniem konumentów, wpływając na rynek budowlany, meblarski, opakowaniowy i inne.

Perspektywy na 2023 r. nadal stanowią wyzwanie, ale długoterminowo można się spodzieważ zrównoważonego i pozytywnego klimatu dla przemysłu płyt drewnopochodnych.

Jarosław Michniuk mianowany członkiem Zarządu EPF

Podczas spotkania Zgromadzenie Ogólne EPF jednogłośnie ponownie wybrało Martina Brettenthalera, CEO SWISS KRONO GROUP, na kolejną 2-letnią kadencję na stanowisko Przewodniczącego.

EPF jest teraz potrzebny bardziej niż kiedykolwiek – mówi Martin Brettenthaler. – Z jednej strony panele drewnopochodne oferują kluczowe rozwiązania w globalnej walce ze zmianami klimatycznymi – najważniejszym wyzwaniem społecznym i gospodarczym naszych czasów. Z drugiej strony nasz przemysł jest zagrożony. Do największych wyzwań należy między innymi rywalizacja o surowce z innymi branżami, często subsydiowanymi grupami użytkowników, a także rosnące na wszystkich poziomach regulacje i biurokracja. Jako energochłonny przemysł z globalną konkurencją jesteśmy szczególnie narażeni na nierealistyczną politykę energetyczną w kilku krajach europejskich.

Walne Zgromadzenie powołało również dwóch dodatkowych Członków Zarządu: Baptiste de Sutter (Linex Panneaux, Francja) oraz Jarosława Michniuka (Paged, Polska), którzy wejdą do Zarządu od listopada 2023 roku.

Jarosław Michniuk, CEO Grupy Paged

Mam nadzieję wywrzeć pozytywny wpływ na otoczenie biznesowe naszej branży w UE, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i oczywiście Paged Plywood, która jest jednym z największych producentów sklejki w Europie – mówi Jarosław Michniuk.

Kolejne doroczne walne Zgromadzenie EPF odbędzie się w dniach 19-21 czerwca 2024 r. w Rydze na Łotwie, a jego gospodarzem będzie Latvijas Finieris.

~Małgorzata Gackowska