Razem o przyszłości na I Kongresie Nowa Era Meblarstwa

Razem o przyszłości na I Kongresie Nowa Era Meblarstwa

Najlepszą wizję przyszłości ma klient – to właśnie z myślą o wymianie doświadczeń między producentami mebli a dostawcą oprogramowania i wspólnym wypracowaniu ścieżek rozwoju polskiego meblarstwa firma Lignumsoft zorganizowała I Kongres Nowa Era Meblarstwa.

Specjalistyczne oprogramowanie jest nieodłącznym elementem rozwoju branży meblarskiej. Ale nie tylko. Zależy to od bardzo wielu czynników, które determinują zarówno aktualną sytuację na rynku, jak i to, w jakim kierunku będzie się on rozwijał. Dlatego ideą I Kongresu Nowa Era Meblarstwa, który odbył się 26-27 października w Arłamowie, nie było tylko zaprezentowanie nowego oprogramowania Lignumsoft – organizatora wydarzenia. Wartością dodaną tego wydarzenia, poza dużą dawką wiedzy, była możliwość nawiązania nowych kontaktów i wymiana doświadczeń. Po to właśnie, aby wspólnie kreować rozwój i przyszłość branży meblarskiej.

Idea zorganizowania Kongresu była zupełnie inna niż tylko prezentacja naszego nowego oprogramowania – mówi Adam Wileński, właściciel firmy Lignumsoft. – Programy prezentujemy na co dzień, tym się przecież zajmujemy. To, czego mi brakuje w tej branży, to konkretnych spotkań i porozmawiania o przyszłości z konkretnymi ludźmi. Kiedy to zrobić? W codziennym pędzie brakuje czasu na takie konstruktywne rozmowy czy omawianie wizji przyszłości. Forma targów też się kończy w naszej branży, bo brakuje kultury targów. Klienci wpadają do nas na stoisko, wypiją szybką kawę i biegną dalej, bo przyjechali na jeden dzień i mają jeszcze do zobaczenia trzy inne hale. Brakuje wszystkim czasu na rozmowę, a tak długo jak nie będzie komunikacji między klientem a nami, tak długo nie będzie się rozwijać polska branża meblarska. Stąd mój pomysł na zorganizowanie Kongresu, który miał na celu zintegrowanie ludzi skupionych wokół branży meblarskiej.

Zgodnie z założeniem organizatora do Arłamowa przyjechała grupa ludzi z doświadczeniami, a spotkanie, niesamowity bankiet, wspólnie spędzony czas – wszystkie te elementy perfekcyjnie zorganizowane, skróciły dystans i pozwoliły w przyjaznej atmosferze porozmawiać właśnie o przyszłości branży meblarskiej.  

Dwudniowe wydarzenie organizowane przez Lignumsoft obfitowało w prezentacje innowacyjnych rozwiązań, które wyznaczą trendy w projektowaniu, produkcji i sprzedaży mebli na najbliższe lata. Fot. Lignumsoft

Serce oprogramowania Lignumsoft

Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie wprowadzone na rynek już prawie 25 lat temu oprogramowaniedo projektowania i produkcji mebli Corpus CAD/CAM, które jest sercem wszystkich nowych rozwiązań Lignumsoft, zaprezentowanych w Arłamowie.

Pierwsza licencja programu Corpus została sprzedana w 1999 roku – wspomina Adam Wileński. – Powstał on jako program dla stolarzy, stworzony został od zera dla producentów mebli. Dzisiaj Corpus sprzedawany jest w 34 krajach na świecie, sprzedanych zostało ponad 20 tysięcy licencji, co oznacza 20 tysięcy pomysłów, które były dane do tego programu. Corpus został bardzo dobrze przyjęty przez użytkowników. Zaufanie tysiąca firm w Polsce dla mnie jest najbardziej budujące.

Od tego czasu firma Lignumsoft nieustannie rozwijała swoją ofertę, o czym można było się przekonać właśnie w Arłamowie. W tym roku ukazała się już szósta wersja programu Corpus i poza pełną kompatybilnością z nowymi programami CreatiX, Schematy Montażowe by CreatiX oraz Production Control, które otwierają przed producentami mebli wiele nowych możliwości, jakich nie jest w stanie zaoferować żadne inne konkurencyjne rozwiązanie na rynku, Corpus 6 został wzbogacony o dodatkowe, innowacyjne funkcjonalności, w tym o moduł automatycznej dokumentacji, którego działanie można było prześledzić podczas prezentacji na Kongresie.

Rewolucja w instrukcjach montażowych

Firma Lignumsoft, jako wieloletni partner dla producentów mebli, zna doskonale ich potrzeby, mocne strony, ale i słabe. Jedną z nich są choćby schematy montażowe, które – powiedzmy sobie szczerze – nie dość, że są czasochłonne w przygotowaniu, to dodatkowo często mało czytelne dla użytkownika, czyli nabywcy mebli. Znając te realia i wiedząc, że przygotowanie precyzyjnej instrukcji w tradycyjnych programach CAD jest trudne i czasochłonne, firma Lignumsoft stworzyła proste i szybkie w obsłudze narzędzie Schematy Montażowe by CreatiX, które umożliwia przygotowanie nowoczesnych oraz czytelnych instrukcji montażowych w krótkim czasie i zaspokaja potrzeby zarówno producentów mebli, jak i konsumentów.

Dumy z programu nie kryje Adam Wileński, który przyznaje, że pracował nad nim wiele lat.

Stworzyliśmy jedyny na świecie system do tworzenia istrukcji montażowych, tym samym skróciliśmy czas robienia instrukcji z kilku dni do… paru godzin! CreatiX Schematy to wiele lat pracy mojej i zespołu Lignumsoft, w efekcie czego stworzyliśmy coś unikalnego na skalę światową – mówi właściciel firmy Lignumsoft.

Premierowa prezentacja programu Schematy Montażowe by CreatiX w Arłamowie była przyczynkiem właśnie do rozmów o przyszłości branży. W związku z tym, że dynamicznie rośnie sprzedaż mebli przez Internet, największym wyzwaniem dla producentów mebli stają się czytelne i proste w przygotowaniu instrukcje montażu.

W większości przypadków instrukcje do samodzielnego montażu mebli tworzą specjaliści, ale teoretycznie powinni je budować laicy dla kolejnych laików. Nasz program jest właśnie przyszłościowym rozwiązaniem, które pozwoli naszym klientom na usprawnienie tego obszaru ich działalności – wyjaśnia przedstawiciel Lignumsoft.

Dlaczego jest to takie ważne? Tradycyjne instrukcje montażu często są niezrozumiałe dla klientów, a składa się na to wiele czynników: tworzenie uniwersalnych instrukcji dla kilku różniących się produktów, umieszczanie słabej jakości, niejasnych ilustracji, używanie specjalistycznego, niezrozumiałego dla części klientów języka czy niezamieszczanie listy narzędzi niezbędnych podczas składania konkretnego mebla. To wszystko może sprawić, że samodzielny montaż zakupionego towaru zamieni się we frustrujące doświadczenie, które wpłynie negatywnie nie tylko na odbiór pojedynczego produktu, ale również na opinię klienta o producencie i jego marce w pojęciu ogólnym.

Tymczasem w CreatiX Schematy od firmy Lignumsoft instrukcje dostępne są dla klientów bezpośrednio po zeskanowaniu kodu QR na smartfonach lub tabletach, po czym następuje przekierowanie na dedykowaną stronę internetową, stanowiącą atrakcyjne środowisko czasu rzeczywistego 3D, gdzie elementy mebla można obejrzeć z każdej strony, a dzięki animowanym wideoinstrukcjom można prześledzić procesy, które objaśnione są tak, aby były zrozumiałe nawet dla osób o niewielkich zdolnościach technicznych.

CreatiX Schematy umożliwia tworzenie wariantowych instrukcji montażowych dla dowolnych mebli parametrycznych oraz nieparametrycznych i może działać jako autonomiczne rozwiązanie dla użytkowników oprogramowania do projektowania i produkcji mebli Corpus CAD/CAM lub jako moduł dodatkowy dla przedsiębiorców korzystających z Platformy CreatiX – stworzonego przez Lignumsoft nowoczesnego sklepu internetowego do sprzedaży mebli na wymiar.

Nowa era sprzedaży mebli w Internecie

E-commerce to kolejny ważny temat dla branży meblarskiej, poruszany podczas I Kongresu Nowa Era Meblarstwa. Rozwój e-commerce jest istotnym trendem, który zyskuje na znaczeniu wraz z postępującą digitalizacją i zmianami w nawykach zakupowych konsumentów. Jednakże e-commerce dynamicznie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się oczekiwań klientów, którym producenci mebli i stolarze nie zawsze potrafią sprostać.

W odpowiedzi na potrzeby producentów mebli oraz hurtowni dla stolarzy powstało autorskie rozwiązanie Lignumsoftu – Platforma CreatiX, która umożliwia producentom sprzedaż spersonalizowanych parametrycznych mebli, a hurtowniom pozwala na świadczenie kompleksowych usług obróbki płyty meblowej z kompletnym systemem zamówień online.

Konfigurację produktów na Platformie CreatiX umożliwia bardzo intuicyjne menu. Wszystkie nanoszone zmiany widoczne są na wirtualnym, parametrycznym modelu 3D w czasie rzeczywistym, dzięki czemu klient w kilka chwil może skonfigurować i zamówić produkt na miarę swoich potrzeb i upodobań, nie wychodząc z domu. Publikacja produktów w sklepie i pobieranie ich już skonfigurowanych przez klientów z powrotem do środowiska CAD/CAM w celu wdrożenia produkcji, odbywa się w sposób zautomatyzowany.

Jest to jedyne takie połączenie na rynku – zapewnia przedstawiciel firmy Lignumsoft. – Produkt zaprojektowany w środowisku CAD/CAM Corpus, w zaledwie 3 min może być opublikowany jako w pełni parametryczny model w sklepie internetowym. W odróżnieniu od innych rozwiązań dostępnych na rynku, nie ma potrzeby wykonywania pracy dwa razy. Raz po stronie aplikacji webowej i drugi raz po stronie CAD/CAM.

Hurtownie z materiałami dla stolarzy dzięki Platformie CreatiX mogą sprzedawać z kolei gotowe meble z nawiertami czy niezależne formatki wyceniane w całości na podstawie procesu optymalizacji cięcia w czasie rzeczywistym. Platforma CreatiX zapewnia bezpieczne i szybkie płatności oraz gwarantuje zautomatyzowany system komunikacji informujący klientów o statusie zamówienia.

Produkcja mebli na żywo

Najbardziej entuzjastycznie została przyjęta w Arłamowie prezentacja na żywo systemu kontroli produkcji Production Control. Dlaczego wywołała ona aż tyle emocji? Niecodziennym bowiem widokiem jest, w eleganckiej auli Hotelu Arłamów, praca maszyn stolarskich… na żywo! Ba! Śmiem twierdzić, że miejsce to jeszcze nigdy czegoś takiego nie doświadczyło. Stworzenie idealnych warunków produkcyjnych w takim miejscu, było z pewnością nie lada wyzwaniem również dla organizatorów.

Oprogramowanie Production Control jest przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw wytwarzających meble i jest w pełni kompatybilne z oprogramowaniem Corpus CAD/CAM. Jego działanie można było prześledzić na żywo podczas produkcji szafki w Arłamowie. Fot. Małgorzata Gackowska

Jestem bardzo zadowolony z tego, co udało nam się zrobić – organizacyjnie – mistrzostwo świata – mówi Adam Wileński. – Zbudowaliśmy zakład produkcji mebli w jeden dzień, razem z systemem do zarządzania produkcją, co zostało bardzo dobrze odebrane przez naszych gości. Mało kto wierzył, że my odpalimy te maszyny. Pokazaliśmy produkcję mebli na żywo w miejscu, które do tej pory nigdy takowej nie widziało. Wszystko wyszło idealnie, choć mogło się zdarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji, jak to podczas produkcji.

W trakcie prezentacji można było prześledzić cały proces na żywo – od konfiguracji oprogramowania po produkcję szafki na maszynach CNC. Prezentowany system Production Control czuwał nad całym procesem.

Zwieńczeniem pierwszego, bardzo intensywnego dnia był wyśmienity bankiet połączony z koncertem Katarzyny Cerekwickiej, która swoim niebywałym śpiewem oczarowała wszystkich gości. Występ muzyczny w niesamowitej oprawie wizualnej był początkiem udanej zabawy tanecznej, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Po ogromnej dawce wiedzy, uczestnicy Kongresu spędzili wspaniały wieczór, który uświetnił koncert Kasi Cerekwickiej. Fot. Lignumsoft

Piątek dla architektów

Drugi dzień I Kongresu Nowa Era Meblarstwa przeznaczony był przede wszystkich dla architektów i projektantów. W piątek, na scenie głównej zaprezentowano bowiem rewolucyjne oprogramowanie Coohom, którego Lignumsoft został dystrybutorem w Polsce. Coohom to wielofunkcyjne, kompleksowe oprogramowanie wyposażone we wszystkie niezbędne narzędzia w pracy projektanta wnętrz, które umożliwia poprowadzenie projektu od samego początku do końca, czyli od koncepcji, poprzez rewelacyjne rendery, nawet w 16K, aż po kompletną dokumentację techniczną oraz wycenę. Coohom to najlepsza alternatywa dla skomplikowanych programów do projektowania wnętrz, które wymagają znajomości środowisk CAD lub BIM i jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla doświadczonych profesjonalistów, jak i dla tych, którzy w architekturze wnętrz stawiają pierwsze kroki.

Pełną prezentację możliwości wielofunkcyjnego oprogramowania Coohom uczestnicy Kongresu mogli zobaczyć drugiego dnia imprezy. Fot. Małgorzata Gackowska
– Uczestnicy Kongresu i nasi klienci potwierdzili chęć udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Lignumsoft, co potwierdza, że takie spotkania są potrzebne w branży – mówi Adam Wileński. Fot. Lignumsoft

Oprogramowanie Coohom jest dostępne w ofercie Lignumsoftu w kilku wersjach: dla Architektów wnętrz, dla Producentów mebli (z połączeniem z programem Corpus CAD/CAM) oraz w wersji Biznes i Biznes Plus, które gwarantują dodatkowe gigantyczne możliwości w zakresie sprzedaży i marketingu, w tym takie narzędzia, jak Interaktywne Panoramy, Przestrzenie Inspiracji, Parametryczna przeglądarka produktów 3D (np. kanapy, łóżka itd.), Studio Fotograficzne, które dzięki wbudowanym narzędziom pozwala na stworzenie zdjęć produktów dla celów marketingowych, co nigdy nie było szybsze i prostsze. W opcji Biznes Plus dzięki API można stworzyć pod własną marką całą platformę dla klientów B2C i B2B, dzięki czemu sprzedaż internetowa wejdzie na zupełnie inny poziom.

Czas dla partnerów

Kongres Nowa Era Meblarstwa skierowany był do producentów mebli, architektów wnętrz, przedstawicieli hurtowni z materiałami dla stolarzy oraz przedstawicieli sieciowych salonów meblowych. Dlatego oprócz najnowszego oprogramowania z oferty Lignumsoftu, w Arłamowie można było zobaczyć również najnowsze produkty partnerów wydarzenia, czołowych producentów i dostawców maszyn CNC i narzędzi do obróbki drewna, jak również producentów komponentów i akcesoriów meblowych. 

Wśród nich znalazła się firma SCM, która dostarczyła maszyny do „fabryki mebli” w Hotelu Arłamów. Podczas prezentacji na scenie głównej pokazano centrum wiertarsko-frezarskie CX110, które posiada mocno rozbudowaną głowicę wiertarską, jak również okleiniarkę Olimpic 500, wyróżniającą się w swojej grupie cenowej możliwością zaokrąglania narożników z dwoma niezależnymi promieniami lub promieniem i fazą 45 stopni oraz pilarkę formatową SI 400EP Class z nowym panelem sterowania.

Na Kongresie obecna była również firma Seron, która zaprezentowała swój bestseller sprzedażowy z przeznaczeniem dla producentów mebli, czyli centrum obróbcze CNC z serii Expert 2131 o polu roboczym 2100 x 3000 mm, które odpowiada standardowym wymiarom płyt meblowych.

Najnowsze narzędzia skrawające do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych zaprezentowała firma

ITA TOOLS. Szeroką ofertę okuć i akcesoriów meblowych pokazały firmy Italiana Ferramenta, Belmeb oraz Nomet. Wśród partnerów Kongresu znalazł się również Europejski Fundusz Leasingowy SA oraz Crédit Agricole, a uczestnicy Kongresu mogli liczyć na preferencyjne warunki leasingu i pożyczki na rozwiązania Lignumsoftu oraz partnerów wydarzenia.

Warto również wspomnieć, że I Kongres Nowa Era Meblarstwa został objęty patronatem honorowym programu Przedsiębiorstwo Fair Play, którego Lignumsoft jest wielokrotnym laureatem. Program działa już od ponad 25 lat i wskazuje firmy godne zaufania, z którymi warto współpracować oraz których produkty i usługi warto kupować.

Kongres został objęty patronatem medialnym naszego magazynu „Meblarstwo. Komponenty i technologie” oraz „Gazety Przemysłu Drzewnego”.

~Małgorzata Gackowska