Ekologiczność i różnorodność produktów dla komfortu mebli tapicerowanych

Ekologiczność i różnorodność produktów dla komfortu mebli tapicerowanych

W ostatnich latach Pureko Sp. z o.o. wdrożył gamę wysokiej jakości pianki termoelastyczne (Visco), innowacyjne wysokoelastyczne pianki typu Hyper HR oraz piankę PURTEX-60. Do produkcji wdrażane są obecnie pianki z nowej linii produktów o nazwie REPUR z dodatkiem poliolu pochodzącego z procesów recyklingu surowcowego elastycznej pianki PUR. Na końcowym etapie testów znajdują się również pianki EG z dodatkiem grafitu ekspandującego, poprawiającego przewodność cieplną oraz jako środek ograniczający palność, tj. jako substytut powszechnie stosowanej jeszcze melaminy.

Pureko należy do najbardziej rozpoznawalnych marek zarówno wśród producentów pianek PUR jak i producentów włóknin puszystych, oferując nie tylko kompleksową ofertę, ale i wyznaczając trendy w kwestii komfortu mebli tapicerowanych. Fima nieustannie poszerza portfolio swoich produktów. Obecnie w ofercie posiada blisko 100 gatunków pianek standardowych, trudnopalnych, wysokoelastycznych, trudnopalnych-wysokoelastycznych, viscoelastycznych, pianek typu soft i hiper-soft, a także pianek utwardzanych, a dział rozwoju i produkcji pracuje obecnie nad wdrożeniem bezpiecznych i ekologicznych surowców a także specjalistycznych produktów.

Fot. Pianki są dostępne w postaci bloków, płyt, formatek, kształtek, kompletów.

Pianki Visco

Pianki Visco produkowane w Pureko słyną z wysokich bloków (> 90 cm) o bardzo dobrej geometrii. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji z wykorzystaniem wyselekcjonowanych surowców, pianka jest mniej podatna na zmiany temperatury otoczenia i wilgotności (czyli zachowania, które – mimo, iż jest charakterystyczne dla pianek termoelastycznych – nierzadko utrudnia procesy przetwórstwa). Wyroby wykonane z Visco (materace, toppery, poduszki ortopedyczne itp.) swoją niepowtarzalną jakość zawdzięczają m.in. drobnokomórkowej strukturze pianki, która gwarantuje przyjemniejszy feeling, a więc i najwyższy komfort użytkowania.

W asortymencie Pureko znajdują się obecnie cztery gatunki pianek Visco: V4515, V4012, V3520 oraz V3020.

Pianki Hyper HR

Pianki Hyper HR stanowią nową kolekcję pianek wysokoelastycznych. W odróżnieniu do klasycznych pianek typu HR, charakteryzują się one bardziej otwartą i regularną strukturą komórkową. Bloki pianki Hyper HR są wyższe, posiadają bardzo dobrą geometrię i cechują się stabilnością wymiarów, nawet podczas cięcia bardzo drobnych elementów. Ponadto pianki Hyper HR w stosunku do klasycznych pianek wysokoelastycznych posiadają lepszą odporność zmęczeniową, a także mniejsze odkształcenia trwałe, co wykazały testy (zgodnie z PN-EN ISO 3385, PN-EN ISO 1856).

W ofercie Pureko znajdują się obecnie cztery gatunki pianek tego typu: HR4050H, HR4038H, HR3538H, HR3530H – najchętniej stosowane do produkcji materacy oraz ekskluzywnych mebli miękkich. Pianki Hyper HR Pureko to świetna alternatywa, nie odbiegająca fizykomechanicznymi właściwościami od klasycznych pianek HR, a w kilku aspektach zdecydowanie je przewyższająca. Dział Badań i Rozwoju Pureko pracuje obecnie nad wprowadzeniem kolejnych pianek Hyper HR.

Pianki PURTEX-60

Zostały stworzone jako alternatywa pianki lateksowej. Założenie było takie, aby uzyskać produkt o parametrach formowanej, naturalnej pianki lateksowej w produkcji ciągłej przy uwzględnieniu celu nadrzędnego Pureko, jakim jest wytwarzanie produktów EKO. Cel został zrealizowany, a efekt przerósł założenia. Wysezonowane bloki pianki posiadają wysokość około 70 cm zachowując stabilność wymiarową i strukturę otwarto komórkową. PURTEX-60 to pianka o parametrach: gęstość 60 kg/m3, twardość 3 kPa, elastyczność 65%. Kolejnym etapem rozwoju tego typu produktów będzie poszerzenie asortymentu o pianki o większym spektrum gęstości i twardości.

Pianki REPUR

Pianki REPUR są kolejnym dowodem na to, że Pureko realizuje swoje cele przy jednoczesnym wspieraniu i promowaniu odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dział Badań i Rozwoju Pureko po dokonaniu przeglądu dostępnych obecnie ekologicznych alternatyw do surowców petrochemicznych, postawił na poliole z recyklingu. Substancje te – w odróżnieniu od powszechnie stosowanych surowców na bazie olejów roślinnych – pozytywnie wpływają na zmniejszenie ilości odpadów generowanych z przetwórstwa i pokonsumenckiego użytkowania pianki PUR.

Gama produktów REPUR to wyroby, w których stosowane są surowce powstające w wyniku procesów chemicznego recyklingu materiałowego odpadowej pianki PUR. W pierwszym etapie projektu pianki zawierać będą do 10% masy wspomnianego repoliolu, co nie będzie miało wpływu na jakość i parametry fizykomechaniczne gotowych wyrobów. Kolejne etapy wdrożenia zakładają zwiększenie udziału tego surowca nawet do 20% masy.

Pianki EG

Pianki EG zawierające naturalny grafit ekspandujący zmieniają postrzeganie konsumentów na wyroby z dodatkiem innych konwencjonalnie stosowanych syntetycznych środków chłodzących. Grafit ekspandujący, jako materiał o dużej przewodności cieplnej powoduje, że pianka zamiast gromadzić ciepło (co jest jej naturalną cechą) – przewodzi je, zapewniając efekt chłodzenia i wentylacji. Ponadto, drobinki grafitu dzięki rozbudowanej powierzchni wewnętrznej pochłaniają wilgoć i zapachy, co nie jest cechą innych, chętnie stosowanych sztucznych dodatków, najczęściej w postaci żelu lub kulek.

Wyrazem głębokiej troski o bezpieczeństwo użytkowników pianek PUR jest wdrożenie grafitu ekspandującego do produkcji pianek trudnopalnych w postaci naturalnego uniepalniacza.

Więcej niż pianki

Pureko nadal rozwija portfel swoich produktów poza piankami. Bardzo dynamicznie rozwija produkcja włóknin puszystych o gramaturach od 80 do 1000g/m2 wytwarzanych na jednej z najlepszych linii produkcyjnych na świecie AndritzAsselin-Thibeau (posiadającej ponad 100 letnią tradycję budowy zgrzeblarek i układaczy) składającą się z maszyn firm Laroche, AndritzAsselin-Thibeau i Schott&Meissner.

Fot. Pureko
Fot. Pureko

Od dwóch lat działa również najnowocześniejsza w Europie linia do produkcji filców tapicerskichoraztechnicznych. Technologia o szerokości 4200 mm pozwala produkować włókniny jedno i dwustronnie igłowane, twarde i miękkie o gramaturach od 280g/m2 do 1000g/m2. Produkt jest oferowany zarówno w postaci nawojów (rolek) jak i formatek. Podobnie jak w przypadku włóknin puszystych park maszynowy został zbudowany pod patronatem AndritzAsselin-Thibeau i składa się z urządzeń dostarczonych przez Laroche, AndritzAsselin-Thibeau i Schott&Meissner.

Fot. Pureko
Fot. Pureko

Nowością w 2023 jest poszerzenie oferty Pureko Sp. z o.o. o pikowanie tkanin materacowych. Przedsiębiorstwo może pikować tkaniny według kilkuset gotowych wzorów lub według indywidualnych projektów swoich klientów. Pikowanie odbywa się na włókninach puszystych lub piankach produkowanych przez Pureko.

Pureko posiada bardzo nowoczesne laboratorium wyposażone m.in.w urządzenia do testów zmęczeniowych oraz komory spalania do badań trudnopalności i zawartości wypełniaczy mineralnych.

~artykuł promocyjny