Trudne do realizacji elementy meblowe łatwiej wykonać na pilarce z dwustronnie przechylnym agregatem.
Wraz z innowacyjnymi detalami kappa 590 stała się prekursorem dla przemysłowych pilarek formatowych. Nowy, przechylny w obie strony agregat oferuje zakres przechyłu wynoszący łącznie 92° i osiąga wysokość cięcia 202 mm przy tarczy piły o średnicy 550 mm. To pozwala zaoszczędzić na cennym czasie pracy i upraszcza cięcie ukosów wewnętrznych oraz podwójnych.
Pilarkę formatową kappa 590, marki Format-4 firmy Felder, wyróżnia możliwość przechyłu agregatu tarczy pilarki w dwie strony, zarówno w kierunku przykładnicy równoległej, jak i przykładnicy poprzecznej, w zakresie +/- 46°. Tym samym wszystkie kompleksowe cięcia ukośne są tak proste jak tylko to możliwe, a sterowanie wszystkimi osiami realizowane jest intuicyjnie z 15-calowego dotykowego monitora smartouch.
W tej pilarce dostępnych jest wiele różnych funkcji, które znacznie ułatwiają wykonanie trudnych do realizacji elementów. W prosty i łatwy sposób można stworzyć dokładnie takie elementy, jak trapez, wielokąt czy inne kształty, o bardzo dokładnych wymiarach. Można w tym przypadku mówić o czymś takim, jak precyzja, powtarzalność wymiaru czy utrzymanie wartości kąta.
Pilarka jest wyposażona w silnik synchroniczny, płynną regulację obrotów, elektromotoryczną przykładnicę równoległą, a jeżeli chodzi o agregat podcinacza, to opcjonalnie można zainstalować trójosiowy agregat typu Control, czyli w pełni zautomatyzowany agregat podcinacza, który pozycjonowany jest z dotykowego pulpitu sterowniczego, bez potrzeby wykorzystania do tego jakichkolwiek narzędzi, włącznie z pozycją „parkowania podcinacza”.
Zaparkowany agregat podcinacza pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu, ponadto robi miejsce dużym tarczom pił i chroni tarczę podcinacza przed ewentualnym zażywiczeniem lub uszkodzeniem.
Maksymalna tarcza, jaką można zamontować, może mieć średnicę 550 mm, co w praktyce umożliwia obróbkę materiałów o wysokości aż 202 mm, przy kącie 90°, a to pozwala zaoszczędzić na czasie i upraszcza cięcie ukosów wewnętrznych, zewnętrznych oraz podwójnych.
Do osiągnięcia pozornie tak prostej figury, jak trapez czy wielokąt, tradycyjnemu stolarzowi potrzeba dużo czasu. Musi wykonać wiele różnych kalkulacji, a najczęściej wykonuje takie zadanie metodą prób i błędów. Natomiast w tej pilarce wszystkie wymiary, jakie są pokazane na wyświetlaczu, są uwidocznione w czasie rzeczywistym, co oznacza w praktyce, że operator dokładnie wie, gdzie, na jakiej wysokości, pod jakim kątem, na jakiej pozycji są tarcza i przykładnica równoległa, bez względu na to, czy liniał przykładnicy poprzecznej jest ustawiony na stojąco czy na leżąco. Pracując z tą pilarką i podając wyłącznie końcowe wymiary danego elementu, operator jest w stanie z łatwością uzyskać oczekiwany efekt. Maszyna bowiem prowadzi operatora krok po kroku, a więc musi tylko to wykonać i od razu ma pewność, że uzyska element o żądanych wymiarach.
Są to bardzo ciekawe funkcje, które mogą się przydawać m.in. producentom mebli, wykorzystującym różnego rodzaju programy. Każdy kolejny obrabiany element mebla może się różnić jeden od drugiego, tym samym jedna z funkcji zawarta w maszynie będzie niezwykle przydatna.
W praktyce na pilarce można wykonać również czopy i widlice, cięcia pod dopasowanie, oparcia ławki narożnej, a nawet stworzyć piramidę. Dodatkowe operacje, możliwe do wykonania na tej maszynie, to felce, wpusty, rzędy wpustów, cięcia pod kątem, cięcia ukośne plus, cięcia pod kątem ram różnej szerokości, podwójne skosy plus, schowane cięcia V oraz różne kształty geometryczne.
Tylko taka maszyna, z dwustronnie przechylnym agregatem, stwarza możliwość wykonania różnych elementów – z zacięciem do wewnątrz elementu, pod kątem czy ukośnie. To ułatwia wykonanie trudnych do osiągnięcia elementów, o dużej precyzji i powtarzalności jakiegoś elementu, którego zrealizowanie na maszynie bez przechylonego agregatu o kącie minusowym jest praktycznie niewykonalne.
Pilarka kappa 590 jest oferowana z trzema różnymi panelami sterującymi: x-motion, e-motion i e-motion plus. Wszystkimi osiami maszyny można sterować ergonomicznie i intuicyjnie, z centralnego panelu sterującego z dotykowym monitorem. Własne oprogramowanie z graficznym interfejsem użytkownika, liczne programy, funkcje, eksport/import plików, nielimitowany bank narzędzi, port USB, przygotowanie pod automatyczną optymalizację rozkroju oraz podłączenie do sieci LAN ułatwiają pracę i gwarantują oczekiwaną wydajność.
Świetnym rozwiązaniem jest stół wysię- gnika z listwą podporową X-Roll, wyposażo- ny w wyświetlacz kątowy, który wskazuje kąt z dokładnością do 0,01 stopnia. Wyposażając maszynę w elektroniczny wyświetlacz na przykładnicy poprzecznej, ma się praktycznie perfekcyjne ustawianie żądanego wymiaru.
Ponieważ przy realizacji skomplikowanych elementów w kappa 590 nierzadko wykorzystuje się zarówno przykładnicę równoległą jak i przykładnicę poprzeczną ustawioną pod zadanym kątem, to punktem odniesienia wymiaru jest przykładnica równoległa.
Dysponując pilarką, która ma nie tylko dwustronnie przechylny agregat, ale również odpowiednie oprogramowanie, producent nawet najbardziej skomplikowanych mebli nie zastanawia się, czy opłaci mu się wykonanie zlecenia, tylko kiedy je wykona. Nie musi się głowić, jak coś zrobić, tylko dostaje dokładną informację z maszyny, która w automatycznych trzech osiach sama się ustawia, a jednocześnie przekazuje operatorowi informacje dotyczące parametrów pozycjonowania przykładnicy poprzecznej. W rezultacie operator otrzymuje informację zwrotną, jako wygenerowany program, który wystarczy tylko uruchomić i postępować zgodnie z jego poleceniami, żeby z łatwością wykonać skomplikowany element.
W pamięci zapisać można nieskończoną liczbę programów cięć z przypisanymi parametrami, takimi jak: wysokość cięcia, kąt przechyłu tarczy piły, wymiar dla przykładnicy równoległej oraz poprzecznej, więc gdy trzeba wykonać elementy analogiczne, wystarczy tylko nacisnąć przycisk „start”, a maszyna ustawia się już samodzielnie.
W zależności od tego, jaki materiał jest obrabiany i jakiej średnicy jest tarcza, dobiera się odpowiednią prędkość skrawania. Wyboru narzędzia operator dokonuje z banku narzędzi. W związku z tym, że w maszynie jest płynna regulacja obrotów, operator może ustalić indywidualnie dla każdej z tarcz prędkość w przedziale od 2000 do 6000 obr./min, a więc perfekcyjnie dobrać prędkość skrawania do średnicy danej tarczy, a także pod obrabiany materiał, aby mieć optymalne wyniki cięcia pod względem jakościowym, a także pod względem żywotności danego narzędzia.
Rozwiązaniem, które cieszy się też dużą popularnością w maszynach marki Format-4, do której należy kappa 590, jest stół wysię- gnika X-Roll z dodatkową listwą podporową. W momencie, kiedy operator ustawia przykładnicę poprzeczną pod kątem, od razu wysuwa się dodatkowa listwa podporowa na systemie prowadzenia, żeby podparcie elementu było na dużo większym obszarze aniżeli typowy, standardowy stół wysięgnika. Dlatego też firma Felder oferuje trzy rodzaje stołów wysięgnika.
Wysokowydajny, elektryczny silnik synchroniczny, z płynną regulacją prędkości obrotowych od 2000 do 6000 obr./min, gwarantuje niezmienną wydajność oraz najlepsze przenoszenie mocy, za pomocą najnowocześniejszej technologii napędu w przekładni pasowej, a mianowicie pasków Poly-V.
~TEKST i fot.: Jerzy Piątkowski