Technologia szyta na miarę

Technologia szyta na miarę

Takie przesłanie towarzyszyło konferencji prasowej dla przedstawicieli mediów branżowych, która została zorganizowana 12 października w siedzibie firmy Schattdecor. To właśnie w Tarnowie Podgórnym sfinalizowano niedawno ważną inwestycję – uruchomienie nowej maszyny lakierniczej PML12 – innowacji na światową skalę, z którą, dzięki zaproszeniu firmy Schattdecor, mogliśmy się zapoznać z bliska.

Konferencję prasową rozpoczął prezes zarządu Schattdecor Polska Jerzy Szejwian, który przybliżył historię rozwoju firmy w zakresie lakierowania.

Dzisiaj mamy do zaprezentowania szczególną maszynę, ale żeby wyjaśnić na czym polega jej wyjątkowość, trzeba cofnąć się kilka lat wstecz, do 1999 roku kiedy Schattdecor rozpoczął lakierowanie w zakładzie w Głuchołazach – mówi Jerzy Szejwian, prezes zarządu Schattdecor Polska. – To tam zaczęła się nasza przygoda z lakierowaniem. W 2003 roku w głuchołaskim zakładzie uruchomiliśmy pierwszą maszynę dla nas dedykowaną PML1, która już wtedy była wyjątkowa. Kolejna maszyna PML5 pojawiła się w 2006 roku. Umożliwiała ona podwójne lakierowanie w jednej linii. To była kolejna maszyna, którą zbudowaliśmy na bazie naszego doświadczenia. Sukces który osiągaliśmy na rynku dzięki tym nowym technologiom powodował, że w Głuchołazach stawały kolejne maszyny. W efekcie na przestrzeni 11 lat powstał najnowocześniejszy zakład na świecie z 5 maszynami o największej wydajności. To zachęcało nas do dalszego rozwijania tej technologii, również w Tarnowie Podgórnym.

PML12 w kontekście zmian rynkowych

Tomasz Sibilski, manager sprzedaży zaprezentował portfolio firmy Schattdecor, ale swoją prezentację rozpoczął od wyjaśnienia, że prace nad nową maszyną lakierniczą zostały zainspirowane przez firmę IKEA, a konkretnie przez standard, który zakłada, że powierzchnie lakierowane folii finish, ani żadne surowce użyte przy ich produkcji, nie zawierają formaldehydu. Stąd decyzja o uruchomieniu PML12 w Tarnowie.

Notabene kulisy współpracy firm Schattdecor z IKEA towarzyszyły nam przez całą konferencję, wszak to wieloletnie partnerstwo przyczyniło się z jednej strony do rozwoju technologii lakierowania folii finish, z drugiej zaś do rozwoju oferty mebli szwedzkiego giganta. Przykładem rewolucyjnej zmiany w ofercie IKEA jest planowane zastąpienie w regale Billy (*Billy to jeden z najlepiej sprzedających się i najpopularniejszych produktów IKEA od ponad 40 lat. Od momentu wdrożenia sprzedało się ponad 120 mln sztuk regału i liczba ta ciągle rośnie) forniru przez folię papierową. Zmiana ta jest możliwa dzięki nowoczesnym technologiom zadruku i lakierowania folii papierowej przez Schattdecor. W ofercie IKEA znajdą się nowe wzory drewnopodobne z oferty Schattdecor, które trafią na słynny regał. Głównym założeniem tego wspólnego projektu jest ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych, umożliwienie bardziej wydajnego wykorzystania materiału i zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych oferując jednocześnie produkt, który mimo konkurencyjnej ceny będzie wyglądać równie dobrze, jeśli nie lepiej. Kolejne zmiany na poziomie konstrukcyjnym to redukcja ilości obrzeży z tworzywa sztucznego oraz eliminacja gwoździ mocujących tylną ściankę, co pozwoli na łatwy demontaż i wydłużenie żywotności produktu.

To przyszłość, ale współpraca z IKEA trwa od wielu lat, a kamieniem milowym było z pewnością wdrożenie Smartfoil EVO w 2015 roku – pierwszego produktu w portfolio Schattdecor, który łączy zadruk i lakierowanie w technologii EB. Folia ta stanowiła przełom w zakresie technologii produkcji, połączyła bowiem optykę forniru oraz naturalność, dzięki zastosowaniu efektów synchronicznych. Jako lider w produkcji folii Schattdecor zareagował w ten sposób na wymagania rynku w zakresie efektów synchronicznych oraz optyki mat-połysk.

Na przestrzeni kolejnych lat Schattdecor kontynuował swoją misję, produkując imitujące naturę powierzchnie dekoracyjne. Wdrażając nowe systemy lakierowania powstała folia Smartfoil MAT+ (2017) z efektem supermatu oraz Smartfoil Nature (2019), gdzie poprzez odpowiednie zestawienie różnych poziomów zmatowienia powierzchni, uzyskana została struktura do złudzenia imitująca naturalne drewno.

Od lipca 2022 folie produkowane w technologii EB stanowią 70% całości produkcji folii w Schattdecor Polska.

Cały czas rozwijamy naszą misję jeśli chodzi o rozwój produktów dekoracyjnych w myśl hasła „One Source. Unlimited Solutions” – mówi Tomasz Sibilski. – Nasze portfolio obejmuje zarówno różnorodne produkty z zakresu innowacyjnych powierzchni dekoracyjnych oraz nośników, w tym termoplastycznych, jak również szeroki wachlarz dekorów imitujących doskonale naturę. Nie możemy zapominać, że zdecydowanie największy udział w gamie kolorystycznej mebli mają jednak kolory UNI. Dlatego celem PML12 jest szybka i efektywna produkcja folii jednobarwnych w trzech podstawowych stopniach połysku wykorzystywanych przez firmy produkujące na potrzeby IKEA.

PML12 w kontekście ekologii i zdrowia

Jak już wspomniano wcześniej nowa maszyna jest odpowiedzią na wymogi IKEA związane z eliminacją formaldehydu z komponentów wykorzystywanych do produkcji folii oraz nawiązuje do nowych regulacji niemieckich z 2020 roku (EN16516).

– Tak naprawdę od zawsze zajmowaliśmy się sprawami związanymi z formaldehydem, współpracując z instytutami w kwestii badań kontrolnych – mówi Piotr Salkiewicz z działu techniki wdrożeniowej. – Jesteśmy cały czas na bieżąco z aktualnym statusem i stanem faktycznym naszych wyrobów i surowców. W tej chwili z naszymi produktami jesteśmy na granicy wykrywalności jeśli chodzi o emisyjność.

Piotr Salkiewicz w przystępny dla uczestników spotkania sposób przedstawił najważniejsze kwestie związane z formaldehydem, począwszy od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest ten bezbarwny gaz, gdzie występuje i jakie konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą. Ponieważ formaldehyd po dostaniu się w większej dawce do organizmu, może powodować problemy ze zdrowiem, wprowadzono określone normy emisyjne dla formaldehydu, również w materiałach drewnopochodnych. W przypadku IKEA regulacje te na przestrzeni lat zmieniały się w kierunku zeroemisyjności, którą w efekcie uzyskano w lipcu br. W związku z tym od 1 lipca 2022 roku, wszelkie folie, produkowane w Schattdecor Polska dla zastosowania w meblach oferowanych przez sieć IKEA są bezformaldehydowe.

Utwardzanie w technologii EB

Maszyna PML12 jest owocem zgromadzonego doświadczenia i technologicznego know-how – mówi Mateusz Nowak z działu rozwoju i techniki wdrożeniowej. – Podstawą do jej rozwoju była technologia EB, którą w Schattdecor zaczęliśmy testować już w 2012 roku.

Jej innowacyjność polega na nakładaniu dwóch warstw lakieru utwardzanych strumieniem elektronów (EB – Electron beam). Proces produkcyjny jest realizowany przy użyciu lakierów EB pigmentowych oraz transparentnych. Jest to innowacja technologiczna na skalę światową. Ponadto maszyna jest wyposażona w zupełnie nowy system nawilżania papieru bazujący na dyszach wodnych (dotychczas wykorzystywana była do tego celu para wodna) oraz układ pomiaru naniesienia on-line poszczególnych warstw lakierów. Układy aplikacyjne zostały zmodyfikowane poprzez zmianę konfiguracji wałków zacierających oraz szereg mniejszych technologicznych usprawnień i nowości. Bardzo istotny jest przy tym aspekt ekologiczny – zminimalizowanie odpadów lakierniczych, znaczna redukcja emisji CO2, niekorzystanie bezpośrednio z paliw kopalnych, a w przyszłości szerokie zastosowanie dla tzw. zielonej energii elektrycznej, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce.

Utwardzanie strumieniem elektronów to proces, w którym wykorzystuje się wiązkę przyspieszonych elektronów, w celu zapoczątkowania reakcji chemicznych (polimeryzacji). W metodzie konwencjonalnej suszenie odbywa się przy użyciu gorącego powietrza. Główne zalety nowej technologii to: bardzo krótki czas utwardzania, co daje wysoką wydajność, małe gabaryty urządzenia EB oraz polepszone własności powłoki: podwyższona odporność na zarysowania i negatywny wpływ substancji chemicznych. Jest to technologia bezrozpuszczalnikowa.

Po części teoretycznej odbyło się zwiedzanie zakładu produkcyjnego w Tarnowie Podgórnym z premierową prezentacją maszyny PML12. Testy trwają i na dniach, nowe, białe folie wolne od formaldehydu trafią do klientów Schattdecor. Prezentacje maszyny poprowadził Krzysztof Konieczny – dyrektor ds. techniki i technologii.

Światowa potęga

Rozwój technologiczny Schattdecor przyczynił się do zmian na światowym rynku meblarskim. W Głuchołazach znajduje się 5 linii produkcyjnych, w Tarnowie uruchomiona została właśnie druga maszyna produkcyjna – PML12. To jest kolejny numer maszyny lakierującej całego parku maszynowego Schattdecor na świecie.

– To nasze przodownictwo spowodowało, że również nasza konkurencja rozwijała się technologiczne – podsumowuje Jerzy Szejwian. – W efekcie dzisiaj mamy w Polsce centrum produkcji folii finish dla meblarstwa z wydajnością ponad miliard m2 rocznie, co stanowi większość zapotrzebowania rynku światowego. Jesteśmy dumni z tego, że mieliśmy bardzo duży wpływ na to, że dziś Polska jest potęgą w tym zakresie.

~Małgorzata Gackowska