Metody łączenia płyt meblowych na kołki i śruby

Metody łączenia płyt meblowych na kołki i śruby

Sposobów łączenia płyt meblowych jest wiele. Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie wybrana, ważne jest, aby łączenie było solidne i trwałe. Doradca techniczny firmy Pfleiderer pokazuje, jak łączyć płyty meblowe za pomocą tradycyjnych kołków oraz śrub typu konfirmat.

Ważną cechą płyt laminowanych firmy Pfleiderer jest łatwa i przyjemna obróbka. Struktura warstwy wewnętrznej płyty sprawia, że bez problemu osadzi się w niej trwale akcesoria montażowe. Jakość powierzchni dekoracyjnej płyty laminowanej nie powoduje z kolei powstawiania odprysków czy wyszczerbień podczas cięcia i nawiercania zarówno przy wykorzystaniu specjalistycznego centrum obróbczego, jak i za pomocą wiertarki ręcznej. Dlatego, gdy trzeba wykonać otwory pod kołki czy śruby w płycie laminowanej firmy Pfleiderer , nie trzeba obawiać się trudności. Rady doradcy technicznego z zakresu obróbki materiałów Pfleiderer, Janusza Laskowskiego, z pewnością będą pomocne.

Fot. Pfleiderer

Mocowanie na kołki

Najprostszym sposobem na połączenie płyt meblowych jest użycie kołków meblowych. W ten sposób łączy się płyty pod kątem prostym, a łączenie nie jest widoczne, bowiem kołki znajdują się wewnątrz płyty. Sposób ten doskonale sprawdza się więc w przypadku budowy mebli, które mają charakteryzować się perfekcyjną, zewnętrzną powierzchnią. Co więcej, przy tym sposobie łączenia wykorzystuje się jedynie wiertarkę i odpowiednie wiertło, a więc taki zabieg może wykonać każdy, nawet nie posiadając profesjonalnych narzędzi.

Aby wywiercić otwory pod kołki o średnicy 8mm będziemy potrzebowali wiertarki z wiertłem fi 8. Aby wywiercić otwór na właściwą głębokość, warto wyposażyć się w dodatkowy pierścień zakładany na wiertło. Ogranicza on wwiercenie się na zbyt dużą głębokość. – radzi Janusz Laskowski.

Fot. Pfleiderer

Przy budowaniu mebli warto dokładnie zmierzyć odległość miejsc na otwory montażowe, aby uniknąć błędów konstrukcyjnych lub co gorsza, zniszczenia materiału. Dobrym sposobem jest także korzystanie ze specjalnych szablonów. Zamontowane kołki można wzmocnić przy użyciu kleju polioctawinylowego, tzw. wikol. Nakłada się niewielką ilość do otworów, a następnie wkłada kołki. Do wbijania kołków doskonale przydaje się gumowy młotek. Warto jednak pamiętać, że klej wikol ma długi czas wiązania, bo chociaż utwardza się po około trzydziestu minutach, to całkowita odporność spoiny jest dopiero po 24 godzinach. Z tego powodu złączoną na kołki płytę należy ścisnąć i zostawić do całkowitego wyschnięcia kleju.

Przydatnym urządzeniem jest ścisk kątowy, do którego możemy włożyć złączone elementy płyty i ścisnąć je maksymalnie, aby uzyskać perfekcyjne połączenie. Ścisk sprawdza się zarówno w przypadku małych, jak i długich elementów. – dodaje Janusz Laskowski.

Mocowanie na śruby

Konfirmaty, czyli specjalne śruby stolarskie dają znacznie mocniejsze łączenie niż tradycyjne, drewniane kołki. Ich montaż nie jest skomplikowany i można go wykonać na dwa sposoby. Pierwszy, to użycie szablonu, który pomoże wyznaczyć miejsce wiercenia.

Fot. Pfleiderer

Potrzebujemy również wiertarki z dwustopniowym wiertłem, którym nawiercimy otwór pod gwint konfirmatu oraz zrobimy tzw. gzymkę pod łeb konfirmatu. – radzi Janusz Laskowski. Warto zwrócić uwagę na to, żeby wywiercając otwory w szerokiej płaszczyźnie, zrobić to dwustopniowo. W pierwszej kolejności wywiercić otwór wyłącznie zaznaczając go, a następnie zdjąć szablon z płyty i dowiercić otwór, tworząc również zagłębienie, w którym schowa się łeb konfirmatu. – dodaje doradca.

Do skręcenia ze sobą dwóch elementów można użyć wkrętaka z odpowiednią końcówką, klucza imbusowego lub wkrętarki. Drugą metodą jest złączenie ze sobą dwóch elementów za pomocą ścisków i dokładne zlicowanie ze sobą płyt, a następnie wywiercenie otworów, w które później wkręca się konfirmaty.

Jednak ta metoda sprawdzi się przy elementach o niewielkich wymiarach. Wiertło przejdzie wówczas przez oba elementy i nie będziemy trzeba nawiercać każdego z nich osobno. Po zakończonej pracy można zamaskować łebki konfirmantów odpowiednimi zaślepkami, dzięki czemu powierzchnia mebla będzie bardziej estetyczna, bez mocno widocznych elementów montażowych.

Do różnych projektów

Płyty laminowane firmy Pfleiderer to produkty wielofunkcyjne, będące podstawowym materiałem przeznaczonym do wykonywania różnego typu mebli. Są łatwe w pielęgnacji i charakteryzują się spójnością wzorniczą, która pozwala tworzyć unikalne aranżacje, a dostępne w kolekcji Mood Stories dekory są zgodne z obowiązującymi trendami. W ofercie firmy Pfleiderer obok płyt laminowanych, znajdziemy także blaty robocze (kuchenne), ścianki przyblatowe i laminaty kompaktowe, dzięki czemu z łatwością można dopasować produkty do swoich potrzeb i stworzyć efektowne oraz trwałe meble i zabudowy do wnętrz mieszkalnych i publicznych.

Więcej informacji znajdziesz na www.pfleiderer.pl

~artykuł promocyjny