Opowieść o drewnie, czyli dekory naturalnie

Opowieść o drewnie, czyli dekory naturalnie

Trendy wnętrzarskie potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie, jednak już od kilku sezonów widać jedną istotną tendencję – zwrot ku naturze. W odpowiedzi na te potrzeby powstają również dekory odwzorowujące rysunek naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna. Doskonały przykład stanowią dwie propozycje Pfleiderer: Dąb Artisan oraz Dąb Lorenzo.

Nawiązania do świata przyrody odgrywają ważną rolę w kreowaniu klimatu. Dzięki nim wystrój staje się bardziej przytulny, kojący, harmonijny. Jeśli pomyślimy o naturalnych materiałach to najczęściej pierwszym skojarzeniem będzie drewno – od wieków wykorzystywane we wnętrzach pod różnymi postaciami. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest dębina dobrze znana ze swojej długowieczności.

Dlaczego drewno dębowe?

Słynie ze swojej solidności oraz pięknego. To jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w meblarstwie i do wykańczania wnętrz, i to od wieków. Zjawiskowo się starzeje, a drobne ślady zużycia oraz upływu czasu tylko dodają mu jeszcze więcej uroku. Do tego dochodzi jeszcze różnorodność dębiny zależnie od konkretnego gatunku. Powstaje wówczas wybór: bogactwo wzorów i odcieni oraz rysunki słojów. Dekory dębowe fantastycznie odnajdują się w różnych konwencjach stylistycznych – od skandynawskiej przez industrialną, nowoczesną, klasyczną aż po rustykalną. Wszędzie, gdzie się pojawiają dodają wnętrzom przytulności, a także wprowadzają mocny naturalny akcent – współcześnie bardzo pożądany. W ofercie Pfleiderer znajdują się zróżnicowane dekory dębowe, a aktualnie warto zwrócić uwagę na: Dąb Artisan (Artisan Oak, R20315) oraz Dąb Lorenzo (R20256), które stanowią mocny punkt kolekcji Trendbook 2020.

Ciepło i przytulnie

Dekor Dąb Artisan wyróżnia się ciepłą, słoneczną barwą. Malowniczo odwzorowuje charakter drewna dębowego dzięki wyrazistym rysunkom, a także mocno zaznaczonym kwiatom. W dekorze uwagę przykuwają zaciemnione miejsca po sękach, które dodają autentyczności. Dostępny jest na blatach roboczych oraz płytach laminowanych, dlatego w mieszkaniu może się pojawić we wszystkich pomieszczeniach. Z jego walorów warto też skorzystać, decydując się na ultracienkie blaty Duropal Compact, które świetnie mogą odnaleźć się w nowoczesnych przestrzeniach i mają zaledwie 12 mm grubości.

Dąb Artisan można zestawić z różnymi dekorami, możliwości jest bardzo dużo. W duecie z chłodnym kolorem dekoru Dąb Srebrny (R20320) stworzy lekko kontrastową kompozycję, która ciekawie ożywi wnętrze. Świetnie wypada również w połączeniu z powierzchniami jednokolorowymi. Zestawiony z Miętą (U19006) doskonale może zaprezentować się we wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim, a z Labradorem (U19008), czyli modną ciemną zielenią, przyjmie szykowne oblicze. We wnętrzach industrialnych i nowoczesnych można zaś śmiało zestawiać ciepły odcień Dębu Artisan z surowym rysunkiem betonu (Bellato Szary, F76044) oraz antracytową szarością (Fresko Antracyt, S60031).

Rześko i elegancko

W porównaniu z wyżej opisanym dekorem Dąb Lorenzo charakteryzuje się chłodniejszą barwą oraz delikatniejszym rysunkiem drewna, z subtelnie zaznaczonymi sękami i rysami. Stanowi więc świetną, świeżą alternatywę dla miodowych odcieni drewna. Dzięki szarobeżowym tonom doskonale wypada zarówno w nowoczesnych, industrialnych, jak i bardziej rustykalnych zestawieniach. W każdym otoczeniu zapewnia solidną dozę naturalnej przytulności. Podobnie jak Dąb Artistan dostępny jest w szerokiej gamie produktów – na płytach laminowanych, blatach roboczych oraz blatach Duropal Compact. Domieszka szarości jest dobrym kluczem w przypadku łączenia Dębu Lorenzo z innymi dekorami. W aranżacjach industrialnych doskonałym towarzystwem dla niego będzie Stal Hartowana (F76006). Naturalny urok drewna ciekawie może złagodzić surowość metalu. Dąb Lorenzo równie atrakcyjnie wypada w zestawieniu z ciemnym betonem (Smooth Concrete Brow, S60012), tworząc duet kontrastowy, lecz wciąż pełen harmonii. Miłośnicy bardziej wyrazistych kompozycji mogą również go połączyć z wzorem sklejki łuszczonej, czyli dekorem Willow Biały (R55072). Jasne i ciemne tony, a także zróżnicowane drewniane wzory są godne polecenia do kreatywnie zaaranżowanych wnętrz nowoczesnych i industrialnych. Warto również zwrócić uwagę na połączenie drewna i szarej kratki perfekcyjnie imitującą tkaninę (Caroline, F79016). To kolejny pomysł na wzbogacenie wystroju o nietuzinkowe połączenie. Z kolei jeśli chłodny urok dębiny chciano by  przełamać cieplejszym akcentem, warto zestawić Dąb Lorenzo z pastelowym brązem jednobarwnego dekoru Puder (U16037).

~kafal